Elektromiyografi sinyalleri ile insan kolunun hareketinin tahmin edilmesi
Predicting the movement of the human arm by electromyography signals
  1. Tez No: 762894
  2. Yazar: TAYFUN GÜRLEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ARITAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyofizik, Biyomühendislik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biophysics, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Grafiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Elektromiyografi (EMG) sinyalleri ile insan kolunun hareketinin tahmin edilmesi, biyomekanik, tıp, robotik başta olmak üzere birçok bilim alanının ilgi konusu olmuştur. Fakat literatürdeki çalışmalar genellikle koldaki eklem açılarının tek serbestlik derecesinde tahmin edilmesine yöneliktir. Bu tez çalışmasında, EMG sinyalleri ile kolun omuz ve dirsek eklemlerinin 6 serbestlik derecesinde dönüş açılarını tahmin eden bir yapay sinir ağı modelinin oluşturulması amaçlanmıştır. Yapay sinir ağını eğitmek amacıyla, uzuv kaybı olmayan deneklerin kol ve omuz bölgesindeki kaslardan (Biceps, Triceps, Anterior Deltoid, Posterior Deltoid, Pectoralis Major ve Trapez) elden edilen EMG sinyalleri ve deneyler sırasındaki hareketlerin optik hareket yakalama sistemi vasıtasıyla hesaplanan açılarla oluşturulan bir veri seti oluşturulmuştur. Oluşturulan veri seti ile çok katmanlı yapay sinir ağı ve uzun kısa vadeli hafıza (LSTM) yapısındaki modeller eğitilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda LSTM yapay sinir ağı modellerinin, çok katmanlı yapay sinir ağı modellerine göre daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Predicting the movement of the human arm by using electromyography (EMG) signals has been the subject of interest in many fields of science, including biomechanics, medicine and robotics. However, studies in the literature generally focus on estimating joint angles in the arm in a single degree of freedom. In this thesis, it is aimed to create an artificial neural network model that predicts the rotation angles of the shoulder and elbow joints of the arm at 6 degrees of freedom. In order to train the artificial neural network, data sets were formed with EMG signals obtained from the muscles in the arm and shoulder region (biceps, triceps, anterior deltoid, posterior deltoid, pectoralis major and trapezius) of subjects without limb loss and the angles calculated by the optical motion capture system of the movements during the experiments. Neural network models in multilayer perceptron and long short-term memory (LSTM) structure were trained with obtained datasets. It is found that, LSTM artificial neural network models overperform the multi-layer artificial neural network models.