Characterization of GPR139 and investigating its possible role in brain development
GPR139'un karakterizasyonu ve beyin gelişimindeki olası görevlerinin araştırılması
- Tez No: 762895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA BİRGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
G protein ilintili reseptörler oldukça genis bir hücre yüzeyi reseptör ailesidir ve görüsten çesitli nörolojik fonksiyonlara kadar çesitli görevler üstlenirler. GPCRlar ilaç sanayi için önemli bir hedeftir ve su anda piyasadaki ilaçların üçte birinden fazlası GPCRları hedefler. Oldukça yogun bir sekilde arastırılmalarına ragmen, hala 140 kadar yetim GPCR bulunmaktadır. GPR139, rodopsin ailesine ait bir yetim GPCR'dır ve medyal habenulada anlatıma sahiptir. Dogal ligandı hala bilinmemekle birlikte, üstlendigi görev de henüz bilinmemektedir. Çalısmalarımızın basladıgı zamanlarda GPR139'un olası görevleri için literatür kaynakları dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu, Alzheimer Hastalıgı gibi nörolojik hastalıkları belirtmekteydi. Çalısmamızın amacı, GPR139'un beyin gelisimindeki olası etkilerini bir Gpr139 knock-out fare modeli olusturarak ölçmek, ve yetiskin beyinlerindeki görevini ise in vivo ablasyon ile tespit etmektir. Deneyler sonunda hayvanlar çesitli davranıs deneylerine tabi tutularak gen silme ve ablasyonun etkileri ölçüldü. Bu deneylere ek olarak Gpr139 'un daha iyi karakterize edilebilmesi için çesitli biyoenformatik analizler de gerçeklestirildi. Elde ettigimiz sonuçlara göre Gpr139 geni, embriyonik gelisme sürecinde beyin dokularında günlere göre farklı anlatıma sahiptir. Bu farklı anlatım DNA metilasyonu ile degil, büyük ihtimalle histon modifikasyonları ile kontrol edilmektedir. Ayrıca, GPR139 ablasyonunun farelerde uzamsal ögrenim, lokomotor aktivite, tanıma hafızası ve endise üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
G protein coupled receptors are a large family of cell surface receptors and are involved in a plethora of physiological functions from vision to various neuronal functions. They have been a major target in the pharmaceutical industry and more than one third of currently available drugs target a GPCR. Although extensively studied, there are still 140 orphan GPCRs. GPR139 is an orphan GPCR in the rhodopsin family and is primarily expressed in medial habenula. In addition to its cognate ligand, its function is still not known. At the time of the initiation of our study, the literature only suggested a possible role of GPR139 in neurological disorders such as ADHD and Alzheimer's disease. Objective of this study is to investigate possible the role(s) of GPR139 in brain development via employing a Gpr139 knock-out mice model, and via in vivo ablation of Gpr139 in adult mice, and subjecting the animals to a set of behavioral experiments to measure the impact of deletion and ablation, respectively. In addition to animal experiments, various bioinformatic analyses were also performed to further characterize Gpr139. Our findings showed that Gpr139 is expressed differentially in the brain tissue during embryonic development and its expression is most likely controlled by histone modifications and not DNA methylation. We also showed that ablation of GPR139 does not