Denizyolu taşımacılığında elektronik konşimento kullanılmasınındeğerlendirilmesi ve bir uygulama
Evaluation of using electronic bill of lading in maritimetransportation and an application
  1. Tez No: 762912
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA ARIMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya ticaretinin ana yüklenicisi konumunda bulunan denizyolu taşımacılığında konşimento en önemli belgelerden biridir. Ancak, konşimentoların tahliye limanına zamanında ulaşamaması, çalınması, yıpranması ya da kaybolması gibi durumlar söz konusu olduğunda deniz ticaretin istikrarı açısından önemli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda yükleyici ve alıcı arasındaki konşimento iletimindeki gecikmeler demuraj masraflarına da neden olabilmektedir. Bu çalışmada e- konşimentonun deniz ticaretinde uygulanabilirliği üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, konşimentoların kağıt üzerinden elektronik ortama taşınmasına olanak sağlamaktadır. Bu sayede e-konşimento ile dokümantasyon maliyetlerinin düşürülmesi, belgenin hızı ve kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Bunun yanında deniz ticaretindeki dokümantasyon farklılıklarının önüne geçilerek, taşımacılık paydaşlarının aynı ortamda buluşturulması ve ticaret hacminin genişletilmesi sağlanacaktır. Buna karşılık, elektronik sisteme karşı oluşabilecek siber saldırılar ve casus yazılımlar ile e-şifrelerin ele geçirilebilmesi tarafların sisteme olan güveni azaltmaktadır. Yapılan uygulama ile konşimentonun elektronik ortamda kullanılmasında hem zamandan tasarruf sağlanarak belgenin hızı ve kalitesinin artırılabileceği hem de maliyetlerde önemli ölçüde tasarruf sağlanabileceği ortaya çıkmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar yük ilgilisi, taşıyıcı, broker ve acenteler gibi pek çok tarafı yakından ilgilendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In the maritime transport, which is the main contractor of world trade, bill of lading is one of the most important documents. However, when it comes to situations such as the inability of the bill of lading to arrive at the evacuation port on time, theft or loss, the maritime trade may pose important problems in terms of stability. At the same time, delays in transmission of the bill of lading between the loader and the buyer can also result in demurrage costs. In this study, a research was carried out on the applicability of electronic bill of lading in maritime transportation. Developments in information technologies enable the transfer of bill of lading to the electronic environment via paper. In this way, it is aimed to reduce the documentation costs with e-bill of lading and to increase the speed and quality of the document. Besides avoiding differences in the documentation of maritime transport in the same environment bringing together stakeholders and will be the expansion of trade volume. On the other hand, cyber attacks that may occur against the electronic system and spyware and e-password capture reduce the trust of the parties to the system. With the application, it has been revealed that the speed and quality of the document can be increased by saving time in the use of the bill of lading in the electronic environment, as well as significant savings in costs. The results obtained from the study are closely related to many parties such as freight interested, carrier, brokers and agents.