Elektronik konşimento: Türkiye deniz taşımacılığı için etkileri ve faydaları
Electronic bill of lading: Effects and benefits for maritime transport in Turkey
- Tez No: 765252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN BALCI VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde elektronik işlemlerin hızlanmasıyla birlikte ticaretin her alanında köklü değişiklikler yaşanmaktadır. Taşımacılıkta kullanılan teknoloji de buna uyarlanmış ve özellikle deniz ve hava yolu ile eşya taşımacılığında kullanılan her türlü taşıma belgesi elektronik ortamda hazırlanarak kullanılmaya başlanmıştır. Deniz yolu taşımacılığında bu belgelerin en önemlisi şüphesiz blok zincir temelli elektronik konşimento olacaktır. Araştırmada öncelikle geleneksel konşimentodan bahsedilip blok zincir temelli elektronik konşimento üzerinde durulmuştur. Bu araştırmanın amacı deniz yolu taşımacılığında öncü olan firmaların blok zincir temelli elektronik konşimentoya bakış açılarını ve kullanımlarını araştırmaktır. Çalışmada veri toplama ve derinlemesine mülakat tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında ilgili firmaların üst düzey yöneticilerinden (genel müdür, operasyon& dokümantasyon müdürü, iş geliştirme yöneticisi),oluşan 8 kişiyle derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yöneltmek üzere 20 görüşme sorusu oluşturularak blok zincir temelli elektronik konşimento kullanımı ile ilgili olarak görüşleri alınmıştır. Elde edilen bulgular içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre firmaların teknik ve hukuki alt yapı yetersizliği nedeniyle blok zincir temelli elektronik konşimento kullanımına henüz hazır olmadığı saptanmıştır. Blok zincir temelli elektronik konşimento kullanımının deniz yolu ticaretine hız kazandıracağı düşünüldüğü için tüm paydaşların bu kullanımına geçmesi büyük önem teşkil etmektedir. Bu geçiş sürecinin gerçeklemesi sadece paydaşların inisiyatifine bırakılmamalı ve standartlaştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the acceleration of electronic transactions, fundamental changes are taking place in all areas of trade. The technology used in transportation has also been adapted to this and all kinds of transport documents used in the transportation of goods, especially by sea and air, have been prepared and used electronically. The most important of these documents in maritime transport will undoubtedly be an electronic bill of lading. In the research, first of all, the traditional bill of lading was mentioned and the electronic bill of lading was focused on. The aim of this research is to investigate the perspectives and uses of electronic bill of lading by companies that are pioneers in maritime transportation. In the study, data collection and in-depth interview techniques were used from qualitative research methods. Within the scope of the research, interviews were conducted with 8 senior managers of companies related to this field using the in-depth interview method. In order to address the participants, 20 interview questions were created and their opinions were taken regarding the use of electronic bill of lading. The findings obtained were examined by content analysis. According to the results of the research, it has been determined that companies are not yet ready to use electronic bill of lading due to lack of technical and legal infrastructure. Since it is considered that the use of electronic bill of lading will accelerate the maritime trade, it is of great importance that all stakeholders switch to this use. It has been concluded that the implementation of this transition process should not be left solely to the initiative of stakeholders and should be standardized with state support.