Spirulina ilaveli probiyotik (Lb. acidophilus) yoğurtların bazı kalite nitelikleri ve probiyotik raf ömrü
Some quality characteristics and probiotic shelf life of yogurts (Lb. acidophilus) with spirulina
  1. Tez No: 762913
  2. Yazar: ÇAĞRI GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ARSLANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, insan beslenmesinin vazgeçilmez bir parçası olan ve günlük olarak sıklıkla tüketilen yoğurdun zengin besin içeriği ve insan sağlığına faydaları ile öne çıkan Spirulina platensis ile zenginleştirilmesiyle elde edilen fonksiyonel ürünün kalite özelliklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla 4 farklı oranda (%0, %0,3, %0,6, %0,9) Spirulina platensis içeren 4 klasik ve 4 probiyotik olmak üzere 8 çeşit yoğurt üretilmiştir. Üretilen yoğurtların probiyotik raf ömrü ile bazı kalite nitelikleri 4 °C'de 1, 7, 14, 21 ve 28. günlerde analiz edilmiştir. Yoğurt üretiminde kullanılan Spirulina platensis tozunun, yoğurt örneklerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine olan etkisi önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the quality characteristics of the functional product obtained by enriching the yoghurt, an essential part of the human diet and frequently consumed daily, with Spirulina platensis, which stands out with its rich nutritional content and benefits for human health. For this purpose, 8 types of yoghurt, 4 classical and 4 probiotics, containing Spirulina platensis in 4 different ratios (0%, 0.3%, 0.6%, 0.9%) were produced. The probiotic shelf life and quality characteristics of the produced yoghurts were analyzed at 4 °C on the 1st, 7th, 14th, 21st and 28th days. The effect of Spirulina platensis powder in yogurt production on yogurt samples' physical and chemical properties was significant. In yoghurt samples, with increasing Spirulina platensis powder amount, dry matter, fat, protein, b*, and C* values increased, but L*, a* and H° values and viscosity decreased (p0.05). Considering all quality evaluations, a new enriched probiotic yoghurt with high nutritional value can be produced with Lactobacillus acidophilus and containing 0.6% Spirulina platensis (P0.6%). In addition, according to panellist evaluations, it was stated that the samples containing 0.9% Spirulina platensis could be developed as a product such as spicy yogurt sauce.