Evaluating the developments of electronic bill of lading in the legal concept: Türkiye example
Elektronik konişmento hakkındaki gelişmelerin hukukî kapsamda değerlendirilmesi: Türkiye örneği
- Tez No: 964811
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, İşletme, Marine, Law, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Deniz yolu taşımacılığı yük ve yolcu hareketliliği kapsamında gerçekleştirilen eylemlerin bütünüdür. Endüstrileşme, nüfus artışı ve doğal kaynakların dengeli olmayan dağılımı gibi modern dünyanın koşulları uluslararası deniz ticaretinin önemini artırmaktadır. Konişmento yüzlerce yıldan beri deniz yolu taşımacılığında aslî belge olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, gelişmekte olan teknolojiler konişmentonun uygulamasının devamlılığının sağlanması için bazı değişiklikleri gerekli kılmaktadır. Kâğıtsız ticaret uygulamaları teknoloji ilerledikçe daha yaygın hâle gelmektedir. Konişmentonun elektronik eşdeğeri yeni bir fikir olmamasına karşın, elektronik konişmentoya yönelik eğilim son yıllarda daha belirgin hâle gelmektedir. Bu bağlamda, işbu tez; denizcilik işletmesi ile deniz ticareti hukukunun ilişkisini, deniz yolu taşımacılığında kullanılan evrakı ve kâğıt evrakın kullanımını güçleştiren güncel meseleleri incelemektedir. Elektronik konişmento kavramı bu meselelere bir çare sunmak amacıyla önerilmektedir. Elektronik konişmentonun işletilmesine dair gereklilikler, işlevsel denklik sağlamak maksadı çerçevesinde tartışılmıştır. Ulusal ve uluslararası mevzuatın yanı sıra sınaî girişimler de uygulamaya yönelik eğilimleri ortaya koymak amacıyla incelenmiştir. Sonuç olarak, artan sayıda ülkenin ve örgütün elektronik konişmentoyu benimsemekte oldukları çıkarımına varılmıştır. Her ne kadar Türk hukuku elektronik konişmento kullanımına izin verse de hâlen kanunî yetersizlik bulunmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'nin elektronik konişmento kullanımını düzenlemesi ve teşvik etmesinden fayda sağlayacağı ortaya konmaktadır. Böylelikle, Türk denizcilik işletmeleri güncel gelişmelere uyum sağlayacaktır. Araştırmanın bulgularının elektronik konişmentoya dair uluslararası hukuk ve Türk hukuku üzerine bir anlayış sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation is the sum of activities in performance of cargo and passenger movement. Conditions of the contemporary world, such as industrialisation, population growth and unequal distribution of natural resources, have increased the importance of international maritime trade. Bill of lading has been used as the main document in maritime transportation for centuries. However, emerging technologies necessitate some modifications enable the continuity of its application. Paperless trade practices become more common as technology continues improving. Despite the fact that the electronic equivalent of the paper bill of lading is not a new idea, the tendency towards transition to electronic bill of lading has become more explicit in recent years. In this sense, the dissertation hereby examines the relation of maritime business and maritime law, the documents used in maritime transportation and emerging issues challenging the use of paper documents. The concept of electronic bill of lading is suggested as a remedy to address these issues. The requirements regarding the operation of electronic bill of lading are discussed to provide functional equivalency. National and international codifications alongside with industrial initiatives are examined to present the practical tendencies. As conclusion, more countries and organisations are adopting electronic bill of lading is revealed. Despite the Turkish legislation permits the use of electronic bill of lading, there is still lack of codification. In this context, it is suggested that Türkiye shall get benefit from regulating and incentivising the use of electronic bill of lading. Thus, Turkish maritime businesses would adapt themselves into the current developments. It is aimed that the findings of the research will provide insight into international and Turkish law concerning the electronic bill of lading.