Semantic dimensionality reduction during language acquisition:A window into concept representation
Dil edinimi sırasındaki anlambilimsel boyut indirgeme: Kavram temsiline açılan pencere
- Tez No: 762934
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dil edinimi sırasında anlambilimsel boyut indirgemenin (Bİ) gerçekleşip gerçekleşmediğine, eğer gerçekleşiyorsa boyutların bu indirgenmesinin nasıl görünebileceğine dair içgörü kazanmak için CHILDES veritabanının Eve bölümünden elde edilmiş anlambilimsel temsillerdeki boyutluluğu araştırıyoruz. Lambda terimi (LT) biçiminde olan bu temsilleri araştırmaya onlar için üzerlerinde Bİ tekniklerinin kullanımına daha uygun olacak farklı temsiller bulmaya çalışarak başlıyoruz. Veri setini Bİ uygulamasına daha uygun bir hale getirmeleri sebebiyle orijinal veri setinin LTlerin de Bruijn terimlerine (DBTler) dönüştürüldüğü bir versiyonunu hazırlıyoruz. LTler ve DBTler için vektörel temsiller oluşturduktan sonra (DBTler için veri setinin 2 farklı versiyonunu hazırlıyoruz.) bu 3 veri setindeki boyutluluğu Temel Bileşen Analizi, Kosinüs Benzerliği karşılaştırmaları ve Affinity Propagation Kümelemesi kullanarak inceliyoruz ve sonuçları raporluyoruz.
Özet (Çeviri)
We explore the dimensionality in the semantic representations derived from the Eve fragment of the CHILDES database to gain insights into whether or not semantic dimensionality reduction (DR) occurs during language acquisition, and if so to gain insights into how this reduction of dimensions could look like. We start exploring these representations that are in the form of lambda terms (LTs) by trying to find different representations for them which would be more suitable for the use of DR techniques on them. Seeing as they make the data set more suitable for the application of DR, we prepare a version of the original data set where the LTs are turned into De Bruijn terms (DBTs). After coming up with vectorial representations for the LTs and DBTs (For DBTs we prepare 2 different versions of the data set.), we study the dimensionality in these 3 data sets by utilizing Principal Component Analysis, Cosine Similarity Comparisons, and Affinity Propagation Clustering, and report the results.