Singüler potansiyelli Sturm-Liouville operatörü için ters nodal problemler
Inverse nodal problems for Sturm-Liouville operators wi̇th singular potential
  1. Tez No: 762941
  2. Yazar: ESRA AVCI ÇONGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sunulan çalışmada, singüler potansiyelli Sturm-Liouville problemleri incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde singüler katsayılı Sturm-Liouville için ters nodal problemin çözümünün davranışları, problemin spektrumu, öz fonksiyonların davranışları ve nodal ters problem incelenmiştir. Üçüncü bölümde Singüler Sturm-Liouville diferansiyel denklemlerinin çözümlerinin özellikleri, öz fonksiyonlarının davranışlarını, öz değerlerinin ve nodal noktaların asimptotik davranışları, ters nodal problemin çözümü ile ilgili teoremler verilmiştir. Ayrıca bu bölümün 3.4 alt bölümünde ters nodal problemin çözümü için algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the presented study, Sturm-Liouville problems with singular potential were investigated. The thesis consist of three chapters. In the first chapter, the basic definitions and concepts used in the thesis are given. In the second part, the behavior of the solution of the inverse nodal problem for Sturm-Liouville with a singular coefficient, the spectrum of problem, the behaviors of the eigenfunctions and the nodal inverse problem are examined. In the third chapter, properties of solutions of singular Sturm-Liouville differential equations, behavior of eigenvalues and nodal points, algorithm for solving inverse nodal problem are proposed.