Giysilerde kullanım sırasında oluşabilecek kötü kokuların engellenmesi veya giderilmesinde, çamaşır deterjan formülleri ve deterjanlarda kullanılan parfüm kapsül teknolojilerinin etkisinin incelenmesi
Evaluation of product formulation composition& perfume encapsulation technologies used in laundry detergent formulations on malodour removal/prevention from different home washable textile types
- Tez No: 762945
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ev tipi çamaşır deterjanlarının formülleri tekstil ürünleri üzerindeki kirlerin ve kötü kokuların uzaklaştırılması için tasarlanmıştır. Fakat mevcut parfüm teknolojileri günlük kullanım sırasında ortaya çıkan bu kötü kokuların, tekstillere sinmesini engelleyememektedir. Tezin amacı kullanım sırasında tekstil ürünleri üzerinde oluşabilecek kötü kokuların engellenmesi ve/veya giderilmesi için çamaşır deterjanlarında farklı parfüm teknolojilerinin kullanılması ve bu etkinin farklı tekstil lif çeşitleri üzerinde incelenmesidir. Bu tez çalışmasında farklı parfüm yağlarının ve farklı mikrokapsül teknolojilerinin kullanıldığı ev tipi toz çamaşır deterjanları hazırlanmıştır. Tüketicilerin en çok tercih ettiği lif çeşitleri ile ter, kızartma gibi yaygın kötü kokular kumaşları kirletmede kullanılmıştır. Kötü kokuya maruz bırakılmış tekstil ürünlerinin yıkama sonrası koku bakımından değerlendirilmesi, duyusal panel ve GC/MS Headspace ile analitik olarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, deterjan formülasyonlarının kullanım sırasında tekstil ürünleri üzerinde oluşabilecek kötü kokuları engelleme ve/veya giderme etkileri incelenerek, hem tüketici beklentilerinin karşılanması hem de yeni parfüm teknolojileri tasarımı ile yeni formülasyonların geliştirilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Household laundry detergents are developed to remove stains and bad odours from textiles during washing. But current perfume technologies used in detergents are not enough to prevent malodour absortion onto textiles during daily use. Objective of this thesis is to evaluate the effect of different detergent formulations and perfume technologies on malodour protection during daily use of various textile types. In this study, household powder laundry detergents using different perfume oils and different microcapsule technologies were prepared. The widely seen malodors like sweat and frying were used to contaminate the most common fiber types. Evaluation of odor after washing of textile products exposed to malodor was analyzed the sensory panel and analytically with GC/MS Headspace. As a result of this work, detergent formulations will be evaluated for removal of malodours from textiles absorbed during use and new formulations and perfume technologies will be developed. It will be ensured that both consumer expectations are met and new formulations are developed with the design of new perfume technologies.