Postpartum depression in relation to gender role attitude, early maladaptive schemas and coping skills among women
Kadınlarda postpartum depresyonunun toplumsal cinsiyet rolleri tutumları, erken dönem şemaları ve uyumsuz başa çıkma stilleri açısından yordanması
- Tez No: 762957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA KARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğum sonrası depresyon, yakın zamanda doğum yapmış kadınları ve çocukları etkiler. Sahip olduğu birçok risk faktörü açısından, doğum sonrası depresyonunun hala derinlemesine araştırılması gerekmektedir. Bu çalışma, 1-12 aylık bebeği olan Türk kadınlarında doğum sonrası depresyonun cinsiyet rolü tutumu, erken dönem uyumsuz şemalar ve baş etme becerileri ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 21-54 yaşları arasında 132 kadın katılmıştır (Ort.= 32.03 SD= 5.4). Gruplar arası farklar değerlendirildiğinde, planlanmamış gebelik, mevcut psikiyatrik hastalık, gebelik sırasında stres yaratan olayların varlığı ve sosyal destek eksikliği postpartum depresyonu ile ilişkili bulunmuştur. Doğum sonrası depresyonun yordayıcılarını saptamak için iki ayrı Hiyerarşik Çoklu Regresyon analizi yapılmıştır. Anlamlı demografik değişkenler kontrol edildikten sonra zedenlenmiş otonominin (β = .14 p < .001) ve kopukluk (β = .14, p < .001) şema alanlarının postpartum depresyonunu anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda sonuçlar tartışılmış ve açıklamalar yapılmıştır. Gelecekteki araştırmalar için klinik çıkarımlar, sınırlamalar ve öneriler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression affects women who have recently given birth and the offspring. Among many risk factors, postpartum depression is still needed to be investigated deeply. This study aims to examine postpartum depression in relation to gender role attitude, early maladaptive schemas and coping skills among Turkish women who have babies aged 1–12-month-old. 132 women participated to study aged between 21-54 (M= 32.03 SD= 5.4). Results indicated that unplanned pregnancy, psychiatric history, stressful life events during pregnancy and lack of social support after pregnancy were associated with higher postpartum depression scores. In order to detect predictors of postpartum depression, two separate Hierarchical Multiple Regression analysis were conducted. After controlling significant demographic variables, Hierarchical Multiple Regression analysis results indicated that impaired autonomy ( β = .14 p < .001) and disconnection ( β = .14, p < .001) schema domains explained significant amount of PPD. In line with the findings, the results were discussed and explanations were provided. Clinical implications, limitations and suggestions for future research were added.