Experiences of Turkish academic mothers with postpartum depression: A Difficult transition from academia to motherhood
Anneliğe zorlu bir geçiş: Doğum sonrası depresyonu olan Türk akademisyen annelerin deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 913125
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBEK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Anne olmak ve anneliğe geçiş, bir kadının en önemli ve karmaşık deneyimlerinden biridir. Anneliğe geçiş, kapsamlı değişikliklerin yaşandığı, başkalarıyla ilişkilerin yeniden şekillendiği ve bu ilişkiler içerisinde yeni bir kimliğin oluştuğu bir gelişim aşaması olarak görülmektedir. Birçok anne bu dönemde çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Doğum sonrası depresyon, anneliğe geçişte karşılaşılan en yaygın zorluklardan biri olup anne-çocuk ilişkisini etkileyen en önemli durumlardan biridir. Bu nedenle annenin psikolojik sürecini ve bebeğine olan yaklaşımını etkileyen faktörlerin incelenmesi önemlidir. Bu doğrultuda, mevcut çalışmada, Türk akademisyen annelerin doğum sonrası depresyon deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 30-40 yaş aralığında, PPD yaşayan, ilk kez anne olmuş, altı Türk akademisyen anne ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden elde edilen veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonucunda üç ana tema oluşturulmuştur. Bunlar; Yokuş yukarı bir mücadele: Hamilelik ve doğum boyunca karşılaşılan beklenmeyen durumları anlamlandırmak; annelerin görülme ve bakılma ihtiyacı: Bana bakmakta yetersiz kaldılar ve anneliğe geçiş sırasında kimlik değişimi ve yeni rollere alışma zorlukları idi. Temalar ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve bu sonuçlardan elde edilen klinik çıkarımlar ayrıntılı olarak açıklanmış ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Becoming a mother and transitioning to motherhood is one of the most important and complex experiences of women. The transition to motherhood is viewed as a developmental stage in which comprehensive changes occur, relationships with others are reshaped, and a new identity is formed within these relationships. Many mothers experience various difficulties during this period. Postpartum depression (PPD) is one of the most prevalent challenges encountered in the transition to motherhood and is one of the most important conditions affecting the mother-child relationship. Therefore, it is crucial to examine factors that influence the mothers psychological process and her relationship with her baby. Therefore, in this study, it was aimed to examine the experiences of Turkish academic mothers experiencing PPD. In this context, semi-structured interviews were conducted with six Turkish academic first-time mothers with PPD between the ages of 30 and 40. The data obtained from these interviews were analyzed by using Interpretative Phenomenological Analysis. Three main themes emerged as the outcome of the analysis. These were (1) An uphill struggle: Making sense of unexpected situations throughout pregnancy and delivery; (2) mothers need to be seen and cared for: They fell short in taking care of me, and (3) Difficulties navigating identity shift and new roles during the transition to motherhood. These themes are discussed in relation to the relevant literature; also, clinical implications were explained in detail. Finally, recommendations for future research are provided.