Serotonin-melatonin düzeylerinin 0-6 ay bebekte uyku ve anne postpartum depresyonu ile ilişkisi
Relation of serotonin-melatonin levels to baby sleep in 0-6 months and mother's postpartum depression
  1. Tez No: 996340
  2. Yazar: ŞEYDANUR TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLNUR ANDİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biyokimya, Child Health and Diseases, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Erken bebeklik dönemi, gelişen uyku-uyanıklık düzenlerini etkileyebilecek serotonerjik ve melatonerjik yolların hızlı olgunlaşmasıyla karakterizedir. Bu tez çalışmasında, bebeklerin tükürük numunelerinde ve annelerin anne sütü numunelerinde serotonin ve melatonin düzeylerindeki yaşa bağlı değişiklikler incelenmiş ve bunların bebek uyku davranışıyla ilişkisi değerlendirilmiştir. Numuneler 0-6 aylık bebeklerden ve annelerinden toplandı. Tükürük serotonin konsantrasyonları LC-MS/MS yöntemi ile, anne sütü numunelerindeki serotonin ve melatonin ile tükürük melatonin konsantrasyonları ise ELİZA yöntemi kullanılarak analiz edildi. Bebeklerin uyku düzenleri BISQ ile, annelerin ruh hali ise Beck Depresyon Envanteri ile değerlendirildi. Tükürük serotonin düzeyleri, 0-6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde, karışık beslenen bebeklere göre (p=0.000), bebekler yaş aralığına ve beslenme durumlarına göre alt gruplarına ayrıldığında 0-3 ay bebeklerde 3-6 ay bebeklere göre (p=0.006), 0-3 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde hem anne sütü hem formül mama ile beslenen (karışık beslenme) bebeklere göre (p=0.001), 0-3 ay karışık beslenen bebeklerde 3-6 ay karışık beslenenlere göre (p=0.009) ve 3-6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde karışık beslenenlere göre (p=0.000) anlamlı düşüktür. Tükürük melatonin düzeyleri ise, 0-3 ay bebeklerde 3-6 ay bebeklere göre (p=0.009) ve 0-3 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde 3-6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklere göre bebeklere göre (p=0.05) anlamlı düşüktür. Anne sütü melatonin düzeyleri, 0-3 ay bebeklerinin annelerinde 3-6 ay bebeklerin annelerine göre (p=0.013) ve 0-3 ay karışık beslenen bebeklerin annelerinde 3-6 ay karışık beslenen bebeklerin annelerine göre (p=0.006) anlamlı yüksek bulunmuştur. Çalışmamız, beslenme biçimi ve yaşa bağlı sirkadiyen olgunlaşmanın erken bebeklikte serotonin–melatonin eksenini belirgin biçimde şekillendirdiğini göstermektedir. Karışık beslenen bebeklerdeki yüksek serotonin düzeyleri mama kaynaklı artmış triptofan alımını yansıtırken, gelişimsel olarak sınırlı pineal fonksiyon nedeniyle melatonin düşük kalmıştır. Her iki hormonun yaşla artması, serotonerjik ve melatonerjik sistemlerin maturasyonunu göstermiş ve bu biyokimyasal değişimler uyku düzenleriyle uyumlu seyretmiştir. Genel olarak bulgular, beslenme, yaş ve sirkadiyen gelişimin erken nörokimyasal düzeni ve uyku–uyanıklık davranışını birlikte şekillendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Early infancy is characterized by the rapid maturation of serotonergic and melatonergic pathways that can influence developing sleep-wake patterns. This thesis study investigated age-related changes in serotonin and melatonin levels in infant saliva samples and mothers' breast milk samples and evaluated their relationship with infant sleep behavior. Samples were collected from infants aged 0-6 months and their mothers. Salivary serotonin concentrations were analyzed using the LC-MS/MS method, while serotonin and melatonin concentrations in breast milk samples and salivary melatonin concentrations were analyzed using the ELISA method. Infant sleep patterns were assessed using the BISQ, and mothers' mood was assessed using the Beck Depression Inventory. Salivary serotonin levels were significantly lower in infants exclusively breastfed for 0-6 months compared to those on mixed feeding (p=0.000), and when infants were divided into subgroups according to age range and feeding status, they were significantly lower in 0-3-month-old infants compared to 3-6-month-old infants (p=0.006), in infants exclusively breastfed for 0-3 months compared to infants fed both breast milk and formula (mixed feeding) (p=0.001), in infants on mixed feeding for 0-3 months compared to those on mixed feeding for 3-6 months (p=0.009), and in infants exclusively breastfed for 3-6 months compared to those on mixed feeding (p=0.000). Salivary melatonin levels were also significantly lower in infants exclusively breastfed for 0-3 months compared to 3-6-month-old infants (p=0.009) and in infants exclusively breastfed for 0-3 months compared to those exclusively breastfed for 3-6 months (p=0.05). Breast milk melatonin levels were found to be significantly higher in mothers of 0-3 month old infants compared to mothers of 3-6 month old infants (p=0.013) and in mothers of 0-3 month old infants fed mixed diets compared to mothers of 3-6 month old infants fed mixed diets (p=0.006). Our study demonstrates that feeding pattern and age-dependent circadian maturation significantly shape the serotonin-melatonin axis in early infancy. High serotonin levels in mixed-fed infants reflect increased tryptophan intake from formula, while melatonin remains low due to developmentally limited pineal function. The age-related increase in both hormones indicates maturation of the serotonergic and melatonergic systems, and these biochemical changes are consistent with sleep patterns. Overall, the findings reveal that feeding, age, and circadian development together shape early neurochemical regulation and sleep-wake behavior.