Profit maximizing shipment consolidation with uncertain shipment requests
Rassal gönderi talepleri altında kârı en çoklayan gönderi ortaklaştırılması
- Tez No: 762963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YÜKSEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada kârı en çoklayan gönderi ortaklaşması probleminin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gönderi talep zamanları rassal olarak gerçekleşen birden fazla gönderici, toplam kârı ençoklamak amacıyla gönderilerini ortak bir araçta birleştirip gönderi kararını birlikte verir. Problem, Sürekli-Zaman Markov Karar Süreci olarak modellenmiştir. İki göndericili durumda en iyileştirilmiş politika belirli koşullarla karakterize edilir. Daha fazla göndericili durumlarda en iyileştirilmiş politikayı elde etmek büyüyen problem boyutundan dolayı daha zordur. Bu durum için sezgisel politikalar öne sürülüp bu politikaların performansları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a profit maximizing shipment consolidation problem is under consideration. There are multiple shippers characterized by uncertain shipment requests, who consolidate their orders and make dispatch decisions jointly, in order to maximize total profit. The problem is modeled as a continuous-time Markov Decision Process. For the two-shipper setting the structure of the optimal policy is characterized under certain conditions. For the multiple-shipper setting obtaining the optimal policy is difficult due to the curse of dimensionality. Heuristic policies are proposed and performance of the policies are evaluated.