Kaynaştırma eğitiminde fen öğretimi: Fen bilimleri öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi algı ve tecrübeleri
Science teaching in inclusive education: Science teachers' perceptions and experiences of inclusive education
  1. Tez No: 762973
  2. Yazar: ŞABAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi hakkındaki algı ve tecrübelerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Çankırı ili Merkez ilçesindeki ortaokullarda görev yapan 15 fen bilimleri dersi öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yaklaşımı benimsenen mevcut çalışmada, veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler ise betimsel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Katılımcıların kaynaştırma eğitimiyle ilgili algıları; kaynaştırma eğitiminin tanımı, kaynaştırma eğitiminin avantaj/dezavantajları ve kaynaştırma eğitimi için öğretmenlerin sahip olması gereken yeterlikler temaları altında incelenmiştir. Bununla birlikte, katılımcıların kaynaştırma eğitimi tecrübeleri ise okullarında uygulanan kaynaştırma eğitimi, kaynaştırma öğrencilerinin fen bilimleri dersine katılımı, kaynaştırma eğitiminde fen bilimleri dersi öğretimi ve kaynaştırma öğrencilerine yönelik ders planlarının hazırlanması temaları altında incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda kaynaştırma eğitiminin tanımı için üç kategori ve on sekiz kod; kaynaştırma eğitiminin avantaj/dezavantajlarına yönelik dört kategori ve otuz kod; ve kaynaştırma eğitimi için öğretmenlerin sahip olması gereken yeterlikler için üç kategori ve yedi kod belirlenmiştir. Ayrıca fen bilimleri dersi öğretmenlerinin okullarında uygulanan kaynaştırma eğitimine yönelik üç kategori ve on üç kod; kaynaştırma öğrencilerinin fen bilimleri dersine katılımına yönelik üç kategori ve beş kod; kaynaştırma eğitiminde fen bilimleri dersi öğretimi için dört alt tema, on iki kategori ve elli beş kod; kaynaştırma öğrencilerine yönelik ders planlarının hazırlanmasıyla ilgili beş kategori, yirmi üç kod ve on yedi alt kod belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda uygulamaya ve ileri çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the perceptions and experiences of science teachers about inclusive education. The sample of the research consists of 15 science teachers working in middle schools of Çankırı city center in the 2021-2022 academic year. Case study approach which is one of the qualitative research methods, and semi-structured interview technique as the data collection method were used in the current study. The obtained data were analyzed by descriptive data analysis method. Perceptions of the participants about inclusive education were examined under the definition of inclusive education, the advantages/disadvantages of inclusive education and the competencies that teachers should have for inclusive education. In addition, the inclusive education experiences of the participants were examined under inclusive education applied in their schools, participation of inclusive students in science lessons, teaching science in inclusive education and preparing lesson plans for inclusive students themes. As a result of the analysis, three categories and eighteen codes for the definition of inclusive education; four categories and thirty codes for the advantages/disadvantages of inclusive education; three categories and seven codes for the competencies that teachers should have for inclusive education were determined. Further, three categories and thirteen codes for inclusive education applied in the schools of the science teachers; three categories and five codes for inclusive students' participation in science lessons; four sub-themes, twelve categories and fifty-five codes for teaching science in inclusive education; five categories, twenty-three codes and seventeen sub-codes related to the preparation of lesson plans for inclusive students were determined. In line with the obtained findings some suggestions were presented for practice and further studies.