870 Numaralı Halep Ayniyat Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (H. 1295-1296/ M. 1878-1879)
The transcription and evaluation of Aleppo Ayniyat register numbered 870 (h. 1295-1296/ m. 1878-1879)
- Tez No: 762978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Tanzimat döneminden itibaren tutulmaya başlanan Ayniyat defterleri; XIX. yüzyıl Osmanlısında vilâyetlere, bakanlıklara ve çeşitli dairelere gönderilen yazılara cevap vermek için“Sadaret makamı”tarafından kaydedilen defterlerdir. Ayniyat Defterleri, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nin“Bâb-ı Âli Evrak Odası”kaynağında yer almaktırlar. Bu defterler; adli, ekonomik, idari ve sosyal konularda bilgileri içermektedir. Bu çalışmada, Bâb-ı Âli Evrak Odası fonunda bulunan, 870 Numaralı Halep Ayniyat Defteri'nin (H.1295-1296/ M.1878-1879) transkripsiyon ve değerlendirmesi yapılmıştır. 870 Numaralı Halep Ayniyat Defteri'nde Halep vilâyeti ve Halepʼe bağlı sancak ve kazalara ait arz-ı hâller ve şukkalar bulunmaktadır. İncelenen defterde adli, ekonomik, idari ve sosyal durumlar hakkında bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayniyat (Property) Books that started to be kept since the Tanzimat period; These are the notebooks recorded by the“Sadaret authority”in order to answer the letters sent to the provinces, ministries and various offices in the 19th century Ottoman Empire. Ayniyat Books are to take place in the source of“Bab-ı Ali Document Room”of the Prime Ministry of Ottoman Archives. These record books; It contains information on many subjects such as administrative, judicial, social, economic and public complaints. In this study, the transcription and evaluation of the Haleb Ayniyat (Property) Book (H. 1295-1296/ M. 1878-1879), numbered 870, found in the source“Bab-ı Ali Document Room”was made. There are requests (Arz-ı hâl), small permits (Shukka) and biographies (Tezkire) of the Aleppo province and the sanjak and districts of Aleppo in the Aleppo Ayniyat (Property) Book numbered 870. Information about the administrative, judicial, social and economic situation is obtained in the examined book.