Çok kriterli karar analizi ile oluşturulan orman yangını risk haritalarının gerçekleşen orman yangınları ile karşılaştırılması (Manavgat örneği)
Comparison of forest fire risk maps created by multi-criteria decision analysis with realized forest fires (Manavgat example)
  1. Tez No: 762982
  2. Yazar: THAMER ISMAEL AZEEZ ZAINALABDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yangınlara karşı hassas ormanlara sahip Türkiye'de, orman alanları için CBS tabanlı orman yangını risk modellerinin oluşturulmasına dair çalışmalar artmaktadır. Ancak ortaya çıkan sonuçların gerçekleşen yangınlarla ne denli örtüştüğüne dair çalışmalara literatürde rastlanmamaktadır. Manavgat İlçesinde 2021 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında büyük ölçekli orman yangınları yaşanmıştır. Bu tez ile hem son dönemde hem de daha önceki yıllarda çıkan orman yangınları ile CBS tabanlı orman yangını risk modellerinin karşılaştırması yapılacaktır. Orman yangınlarında meydana gelecek zararları en aza indirmek ve yangın yönetimi karar destek sürecine katkı sağlamak amacıyla yapılan CBS tabanlı orman yangını risk modellerinin gerçekleşen orman yangınları ile ne denli örtüştüğü, CBS ortamında elde edilen verilerin zayıf kaldığı, geliştirilmesi gereken yönlerinin olup olmadığı ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, which has forests sensitive to fire, studies on the creation of GIS-based forest fire risk models for forest areas are increasing. However, there are no studies in the literature on how the results match up with the actual fires. In the Manavgat District, large-scale forest fires occurred in July and August 2021. With this thesis, a comparison of forest fires in recent and previous years with GIS-based forest fire risk models will be made. It will be revealed how the GIS-based forest fire risk models, which are made to minimize the damages that may occur in forest fires and contribute to the fire management decision support process, overlap with the forest fires that have occurred, the data obtained in the GIS environment is weak, and whether there are aspects that need to be improved.