Cerrahi girişim geçiren geriatrik hastaların bilişsel düzeyleri ve iyileşme durumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting cognitive levels and recovery of geriatric patients undergoing surgical intervention
  1. Tez No: 762991
  2. Yazar: ELİF ERKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER KARACABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Yaşlılık, bilişsel yeteneklerin azalmaya başladığı, fiziksel fonksiyonların düştüğü normal yaşam sürecinin son dönemine geçiştir. Yaşlılık dönemindeki değişiklikler cerrahi girişim sonrası hastaların iyileşme dönemini etkilemektedir. Amaç: Araştırma; majör cerrahi girişim geçiren geriatrik hastaların bilişsel düzeyleri ve iyileşme durumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı kesitsel türdedir. Araştırma KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kalp Damar, Ortopedi ve Travmatoloji ve Genel Cerrahi servislerinde 30 Aralık 2021 - 30 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini belirtilen kliniklerde yatan hastalardan 65 yaş ve üzeri, kalp damar, ortopedi ve genel cerrahiye yönelik majör cerrahi girişim geçirmiş, cerrahi sonrası 48-72 saat arasında olan, sözel iletişim kurulabilen, araştırmaya katılmayı kabul eden 250 geriatrik hasta oluşturmuştur. Çalışmayı kabul eden hastalarla yüz yüze görüşülerek veriler toplanmıştır. Veri toplama formu olarak Tanımlayıcı Veri Formu, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi ve Standardize Mini Mental Test kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 24.0 veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzde dağılımı, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, t testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamalarının 69,70±4,81 (min.65 – max. 86) olduğu görülmüştür. Hastaların Standardize Mini Mental Test (SMMT) ölçeği puan ortalamalarının 24,71±3,07 olduğu ve %40'ında (n=250) bilişsel bozukluk riski olduğu saptanmıştır. Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi (ASİİ) puan ortalamaları ise 2,29±0,33 bulunmuş olup iyileşmede orta derecede güçlük yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aging is the transition to the last period of normal life, when cognitive abilities begin to decline, physical functions decline. Changes in old age affect the recovery period of patients after surgical intervention. Purpose: Research; the aim of this study was to examine the factors affecting the cognitive levels and recovery status of geriatric patients who underwent majör surgical intervention. Materials and Methods: The research is of descriptive cross-sectional type. The research was carried out in Cardiovascular, Orthopedics and Traumatology and General Surgery wards of KSBU Evliya Çelebi Training and Research Hospital between 30 December 2021 and 30 August 2022. The sample of the study consisted of 250 geriatric patients over the age of 65, who had undergone major surgery for cardiovascular, ortshopedics and general surgery, were between 48-72 hours after surgery, could communicate verbally, and agreed to participate in the study. Data were collected through face-to-face interviews with the patients who accepted the study. Descriptive Data Form, Postoperative Recovery Index and Standardized Mini Mental Test were used as data collection forms. The data obtained as a result of the research were analyzed using the Statistical Package for Social (SPSS) 24.0 data analysis program. Number, percentage distribution, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, t test, Pearson and Spearman correlation analysis were used in the analysis of the data. Results: It was observed that the mean age of the participants was 69.70±4.81 (min.65 – max. 86). It was determined that the mean score of the Standardized Mini Mental Test (SMMT) scale of the patients was 24.71±3.07, and 40% (n=250) had a risk of cognitive impairment. Postoperative Recovery Index (ASII) mean score was found to be 2.29±0.33, and it was determined that there was a lot of difficulty in recovery.