Türkiye'nin ithalat ve ihracatının box-jenkins stokastik modelleriyle tahmini
  1. Tez No: 76301
  2. Yazar: MURAT BAYRAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
TÜRKİYE'NİN İTHALAT VE İHRACAT'ININ BOX-JENKINS STOKASTİK SÜREÇ MODELLERİYLE TAHMİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat BAYRAV GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KASIM 1998 ÖZET Herhangi bir organizasyonda, planlama ve kontrol operasyonlarını gerçekleştiren yönetim sistemleri, tipik olarak, bir öngörü fonksiyonuna ihtiyaç duyarlar. Karar-alma genel olarak geleceğe ilişkin bir olgu olduğundan, güvenilir öngörüler hayati öneme sahiptirler. Öngörü'de ana amaç, karar-alma olgusunun doğasında varolan riski mümkün olduğu kadar azaltmaktır; öngörü, zaman boyutunda yapılan bir tahmin olup, geleceğe bir yakınsamadır. Box- Jenkins Stokastik Süreç Analiz ve Öngörü Tekniği, en etken, en esnek ve en genel öngörü modellerinin oluşturulmasına imkan vermesi ve model belirleme ve öngörü konularında metodolojik, iterativ bir algoritmaya sahip olması nedeniyle bu çalışmanın kapsamını belirlemiştir. Mevsimlik olmayan kısmı kullanılarak, Türkiye'nin İthalatına ve İhracatına ilişkin bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bilim Kodu 605.02.02 Anahtar Kelimeler Stokastik Süreç, Durağanlık, Fark-Alma, ARIMA(p,d,q), Otokorelasyon ve Kısmi Otokorelasyon Fonksiyonları Sayfa Adedi 181
Özet (Çeviri)
11 FORECASTING EXPORT AND IMPORT VALUES OF TURKEY WITH BOX-JENKINS STOCHASTIC PROCESS MODELS (M.Sc.Thesis) Murat BAYRAV GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 1998 ABSTRACT In all organizations, management systems which realize planning and control operations are typically in need of a forecast function. Reliable forecasts are vital importance because make-decision generally is a phenomenon with related to future. Mainly aim in a forecast is far as possible to reduce risk which is already exist in nature of make-decision phenomenon; forecast is a prediction along with the time and is to converge to future. Scope of this study was determined with Box-Jenkins Stochastic Process Analysis and Forecast Technique because it had got a methodological, iterative algorithm for model estimation and forecast, and it was possible that the most effective, the most flexible and the most general forecast models were able to constitute with using it. An implementation was realized with related to predicting Export and Import values of Turkey by using Nonseasonal part of it. Science Code 605.02.02 Key Words Stochastic Process, Stationary, Difference, ARIMA(p,d,q), Autocorrelation and Partial Autocorrelation Functions Page Number 181 Adviser Prof.Dr. Fevzi KUTAY