Savunma amaçlı araçlarda motor güvenlik sistemleri
- Tez No: 76302
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
SAVUNMA AMAÇLI ARAÇLARDA MOTOR GÜVENLİK SİSTEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Necati BAKAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Tanklar muharebenin vazgeçilemeyecek unsurlarından birisidir. Yapılan bu çalışmada mevcut tank ve diğer zırhlı araç motorları üzerinde uygulanabilecek yağlama donanımı arızalarına, hava filtreleri tıkanmalarına karşı, şoförü ikaz edecek ve motoru stop ettirecek emniyet sistemleri tasarlanmış, prototip imalâtı yapılmış ve denenmiştir. Bu sistemlerin tasarımları sırasında çok karmaşık olmayan ve ülkemizde kolaylıkla bulunabilen, aynı zamanda maliyeti düşük malzemelerin kullanılmasına özen gösterilmiştir. Tasarımı yapılan sistemlerin motora bağlanması sırasında, motorun mevcut parçaları üzerinde bir değişiklik gerekmemektedir. Tasarlanan sistemler basit şekillerde takılabilmekte ve kullanım ile bakımları da kolay olmaktadır. Bilim Kodu : 626. Anahtar Kelimeler : Motor emniyeti, yağ basıncının düşmesi, hava filtreleri, tank motorları, askeri araçlar Sayfa Adedi : 57 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa BALCI
Özet (Çeviri)
11 ENGINE SAFETY SYSTEMS FOR MILITARY VEHICLES (M. Sc. Thesis) Necati BAKAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1998 ABSTRACT Tanks are the most decisive elements of the battle field. In this study, a prototype system has been designed and manufactured for stopping the engine and warning the driver in case of the lubrication system and blocked air filter failures. This prototype circuit has been tested in various tanks and armoured vehicles engines. In the design stage of the prototype circuit, attention has been paid to get a simple and low cost circuit in addition to using components available in Turkey. The designed system does not require any modification in the engine parts at the connection stage. The system can be easily assembled to engines with a simple construction and it is practical on use and requires low maintenance. Science Code : 626. Key Words : Engine safety, drop of oil pressure, air filters, tank engines, military vehicles Page Number : 57 Supervisor : Prof. Dr. Mustafa BALCI