Shared decision making: A serious game based on OSCE for clinicians
Ortak karar verme: Hekimler için OYKS tabanlı bir ciddi oyun
- Tez No: 763018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS YET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ortak karar verme (OKV) medikal konsültasyon sürecini iyileştirmek ve hasta görüşünü tedavi kararlarına yansıtmak için önemli süreçtir. Bir konsültasyon sürecinde, hastanın alacağı tedavinin kararının, hasta ve hekim tarafından ikisinin de katılımı ile verilmesi gerekmektedir. Bu süreçte hekimin hastaya tedavi seçeneklerini artı ve eksi yanlarıyla açıklaması gerekirken hastanın da tedavi sürecine yönelik tercihlerini ve seçenekler hakkındaki fikirlerini ortaya koyması gerekir. Üç konuşma modelinde, bu süreç için üç basamaktan oluşan bir yöntem önerilmiştir. Modelin ilk basamağında hekim hastaya OKV süreci hakkında bilgi verir. İkinci basamakta hastaya tedavi seçeneklerini ve bunların olası sonuçlarını açıklarken, son basamakta ise hasta ve hekim beraber bir tedavi üzerinde karara varırlar. Ancak var olan sağlık sistemleri bu sürecin gerçekleşmesine engel olabilecek, hastalara ayrılan kısıtlı ve kısa danışma süreleri gibi, bariyerler ortaya koymaktadır. Bunun dışında da hastaların hekimleri son karar mercii otoritesi olarak görmeleri ya da hekimlerin hastalarla nasıl iletişime geçileceğini konusunda bilgisiz veya isteksiz olması gibi bariyerlerde bulunmaktadır. Ciddi oyunlar, sadece eğlendirmeyen oyunlar olarak, medikal alanda ve eğitimde sıklıkla kullanılan araçlardır. Bu oyunlar oyuncular için pratik yapabilecekleri ve öğrenebilecekleri ortamlar sağlamaktadır. Bu bilgiler dahilinde, bu tez, fizyoterapistler için bir diyalog oyunu tasarlamayı amaçlamaktadır. Oyunda hekimlerin OKV gerçekleştirme becerileri puanlanacak ve hekimlerin OKV üstüne pratik yapabilecekleri bir ortam sağlanacaktır. Bu amaç doğrultusunda, oyunu tasarlamak için ise medikal alanda sıklıkla kullanılan ve öğrencilere sahte ya da sanal bir hasta sunan, objektif yapılandırılmış klinik sınavı (OYKS) metodu kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Shared decision making(SDM) is an essential process to improve outcomes and reflect patient views in medical consultation. In SDM, the treatment that patient will take is a decision reached by the participation of both the clinician and the patient. To achieve SDM, clinicians should explain possible treatment options with their pros and cons and encourage patients to join in the process, and patients should state their ideas about the options and preferences about the outcomes. This process follows three steps in the three-talk model of SDM. In the first step, clinicians describe the decision-making process to patients. In the second step, clinicians describe treatment options and possible outcomes. In the final step, the clinician and the patient together reach a decision considering the patient's preferences. However, while the current health systems put some barriers to this process, such as limited and short time spared for consultation, there are other barriers too, such as patients seeing the clinician as the final decision authority in the medical domain or clinicians not knowing or being unwillingly about how to reach patients. Serious games, as being games that not only entertain, are mediums widely used in the medical domain and education. It provides an environment for the players where they can exercise, practice, and learn. This thesis aims to design a dialogue-based serious game for physiotherapists to improve their SDM actualization skills and create an environment where clinicians can practice the SDM process. For this aim, the objective structured clinical examination (OSCE) method, which is commonly used in medical education and provides a pseudo or virtual patient for students, will be used to design the game.