Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin sınıf iklimi algıları ile öğrenme stillerinin çeşitli değişkenler aracılığı ile incelenmesi
Investigation of classroom climate perceptions and learning styles of middle school 7th grade students through various variables
  1. Tez No: 763037
  2. Yazar: BAHAR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin sınıf iklimi algıları ve öğrenme stillerini incelemektir. Çalışmanın örneklemini Çankırı il merkezinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören 353 öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları belirlenirken küme örnekleme ve seçkisiz örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sınıf İklimi Ölçeği ve Grasha-Riechmann Öğrenme Stili Envanteri kullanılmış, elde edilen verilerin analizi SPSS 22 ve Lisrel 8.80 paket programlarıyla yapılmıştır. Yapılan analizler öğrencilerin sınıf iklimi algıları içinde en çok sınıflarındaki kuralların açıklığı ile, en az ise düzen ve organizasyon yapısı ile ilgili fikir birliğine sahip olduklarını göstermiştir. Öğrenme stilleri incelendiğinde ise öğrenciler arasında en fazla bağımlı, en az ise kaçınan öğrenme stiline rastlanılmıştır. Öğrencilerin sınıf iklimi algılarının demografik bilgilerine göre karşılaştırılması cinsiyete, baba çalışma durumuna, anne ve baba eğitim düzeyine, çalışma odasına sahip olma durumuna, internete bağlanabilecek cihaz ve bağlantı sahibi olma durumuna göre algılarında farklılıklar olduğunu göstermiştir. Öğrenme stillerinin demografik bilgilerine göre karşılaştırılmasında ise cinsiyete, baba eğitim düzeyine, çalışma odasına ve internet bağlantısına sahip olma durumuna göre öğrencilerin öğrenme stillerinde farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan korelasyon analizleri öğrencilerin sınıf iklimi algısı ve öğrenme stillerinin birbirleriyle, aynı zamanda ders başarıları ve sınıf mevcutlarıyla da ilişkili olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the classroom climate perceptions and learning styles of seventh grade middle school students. The sample of the study consists of 353 students studying in the middle schools of the city center of Çankırı. Cluster sampling and random sampling methods were used to determine the participants of the study. As the data collection tools of the study; Personal Information Form, Classroom Environment Scale and Grasha-Riechmann Student Learning Style Scales were used, and the analysis of the obtained data was done with SPSS 22 and Lisrel 8.80 package programs. The results showed that in terms of classroom climate perceptions, the students had the most consensus about the clarity of the rules in their classrooms, and the least about the order and organizational structure. When their learning styles were examined, it was found that the students mostly had dependent and least had avoidant learning styles. According to the students' demographic information the comparison of their perceptions of classroom climate showed that there were differences in their perceptions according to gender, father's work status, mother's, and father's education level, having a study room, having a device and connection to the internet. When the learning styles were compared according to their demographic information, it was determined that there were differences in the learning styles of the students according to gender, father's education level, having a study room and internet connection. In addition, correlation analyzes showed that students' perception of classroom climate and learning styles were related to each other, as well as to their course achievement and class sizes.