Memeli hücre sisteminde biyobenzer folikül uyarıcı hormon üretimi ve saflaştırması
Production and purification of biosimilar follicle-stimulating hormone in the mammalian cell system
  1. Tez No: 763038
  2. Yazar: HÜSEYİN YİĞİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NALBANTSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Biyoteknolojik ilaçlar, yıllar içerisinde rekombinant teknolojilerin ve hücre mühendisliğinin gelişmesine paralel olarak piyasada her geçen gün artmaktadır. Fakat uzun süren geliştirme süreçleri ilaç firmaları için ciddi maaliyetler doğurmaktadır. Firmalar bu sorunun üstesinden gelmek için nihai kullanıcılara son ürünü yüksek fiyatlardan satması gerekmektedir. İnovatör firmaların geliştirdiği bu ilaçların patent sürelerinin bitmesini takiben başka firmalar aynı ilacın biyobenzer formlarını geliştirerek piyasa sürmektedir. Böylece maaliyet açısından düşünüldüğünde hastaların ilaca erişebilirliği artmaktadır. Sektörde en fazla rağbet gören biyobenzer ilaçlardan birisi de folikül uyarıcı hormondur (follicule stimulating hormone, FSH). FSH erkek ve kadınlarda kısırlık tedavisinde ayrıca tüp bebek merkezlerinde (in-vitro fertilization, IVF) ovaryum hiperstimülasyonunda kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Çin hamsterı ovaryum (Chinese hamster ovary, CHO) hücrelerine rekombinant teknikler kullanılarak insan folikül uyarıcı homonu (human follicule stimulating hormone, hFSH) ekspresse edilmesi sağlanarak hFSH üreten bir hücre hattı oluşturulmuştur. Daha sonra bu hücre hattı süspanse ve serumsuz ortama (serum-free media, SFM) adapte edilerek biyoreaktör koşullarında üretimi sağlanmıştır. Ardından nihai ürünün ön karakterizasyonu yapılmıştır. rFSH varlığı ELISA ile doğrulandıktan sonra immobilize metal afinite kromatografisi ile saflaştırılmıştır. Çalışma sonucunda orta düzeyde verim alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Biotechnological drugs are increasing day by day in the market in parallel with the development of recombinant technologies and cell engineering over the years. However, long-term development processes cause serious costs for pharmaceutical companies. In order to overcome this problem, companies need to sell the product to the end users at high prices. Following the expiry of the patent period of these drugs developed by innovator companies, other pharma companies develop biosimilar forms of the same drug and put them on the market. Thus, when considered in terms of cost, patients' access to drugs increases. One of the most popular biosimilar drugs in the industry is follicle stimulating hormone (FSH). FSH is used in the treatment of infertility in men and women, as well as in ovarian hyperstimulation in IVF centers. In this thesis, a hFSH-producing cell line was created by expressing human follicle stimulating homone (hFSH) in Chinese hamster ovary (CHO) cells using recombinant techniques. Then, this cell line was adapted to suspended and serum-free medium (SFM) and produced under bioreactor conditions. Then, preliminary characterization of the final product was made. Then, preliminary characterization of the final product was made. After the presence of rFSH was confirmed by ELISA, the immobilized metal was purified by affinity chromatography. As a result of the study, a medium level of efficiency was obtained.