Markaların internet alan adı olarak kullanılmasından kaynaklanan uyuşmazlıkların çevrimiçi (Online) uyuşmazlık çözüm yöntemi ile çözümü
Conflicts arising from the use of trademarks as an internet domain name with online conflict resolution method
  1. Tez No: 763057
  2. Yazar: KIYMET ÇAĞLA AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kullanıcı kitlesinin artmasıyla birlikte internet küresel bir pazar haline gelmiştir. Bu küresel pazarda yer edinmek isteyen gerçek ve tüzel kişiler, kendi işletmelerini diğer işletmelerden ayırıcı, onları tanıtıcı ibarelerden oluşan alan adlarını tescil ettirmek istemişlerdir. Ayırt edicilik ve işaret unsurunun ikisini de içinde barındıran markalar, alan adı tescillerinde sıkça tercih edilmektedir. Küresel düzeyde internet alan adı tescilinde ilk gelen ilk alır ilkesinin uygulanması nedeniyle, haklı ya da haklı olmayan sebeplerle marka hakkına sahip olmayan kişilerin markalara ilişkin ibareleri internet alan adı olarak almalarına olanak sağlanmıştır. Bu nedenle internet alan adlarından kaynaklı uyuşmazlıkların temelini markaların internet alan adı olarak kullanılmasından kaynaklı uyuşmazlıklar oluşturmaktadır. Öte yandan uygulamada sıklıkla karşılaşıldığı üzere, bir ülkede tescilli bir markanın başka bir ülkede yerleşik veya başka bir ülke vatandaşı tarafından tescil edilmesi durumunda internet alan adlarından kaynaklı uyuşmazlıklar uluslararası nitelik kazanabilmektedir. Zaman, masraf ve etkinlik özellikleri nedeniyle internet alan adlarından kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümünde geleneksel uyuşmazlık çözüm yollarına nazaran UDRP (Uniform Dispute Resolution Policy) kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen çevrimiçi (online) uyuşmazlık çözüm yöntemi daha etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada markaların internet alan adı olarak kullanılması halinde doğabilecek uyuşmazlıkların çözümünde etkin bir yol olan online uyuşmazlık çözüm yolu ve bu yola başvuru usulü örnek uyuşmazlıklarla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the user base, the internet has become a global market. Real and legal persons that want to take part in this global market have wanted to register their domain names consisting of expressions that distinguish their businesses from other businesses. Trademarks that include both distinctiveness and sign elements are preferred in domain name registrations. In the first part of this study, by explaining the trademark concept in general terms, the reason for the tendency of businesses to register their trademarks as internet domain names has been tried to be justified. Due to the first come, first served principle in global internet domain name registration system, persons are able to register the phrases related to the trademarks, even if they do not have own them, as internet domain names. For this reason, the basis of disputes arising from internet domain names is the conflicts arising from the use of trademarks as internet domain names. On the other hand, as frequently encountered in practice, in case a trademark registered in one country is registered as internet domain name by a citizen of another country, disputes may involve international character. For this reason, the online dispute resolution method, which is carried out within the framework of the UDRP (Uniform Dispute Resolution Policy), is a more effective method in resolving such disputes compared to traditional dispute resolution methods. Thanks to this online dispute resolution method, disputes are resolved in a more reasonable time and with less cost. Resolving disputes arising from trademarks with significant commercial value in a short time is an important issue for right holders. Thus, in our study, the online dispute resolution method and the application procedure for this method will be attempted to be explained with referrals to actual disputes in practice.