Ani işitme kaybında hiperbarik oksijen tedavisininin tinnitus üzerindeki etkisi
The effect of hyperbaric oxygen therapy on tinnitus in sudden hearing lOSS
  1. Tez No: 763078
  2. Yazar: GÖKBEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ani işitme kaybı (AİK) üç gün veya daha kısa sürede oluşan ve birbirini takip eden en az üç frekansta ortalama 30 desibel (dB) veya daha fazla sensörinöral işitme kaybı (SNİK) olarak tanımlanmaktadır. Tinnitus ise vücut dışında bir ses olmaksızın devamlı veya aralıklı zil sesi, fısıltı, ıslık sesi, cıvıltı, tıslama, uğultu ve benzeri şekillerde algılanan sestir. AİK kaybında tedavi için kullanılan yöntemlerden bir tanesi Hiperbarik Oksijen Tedavisidir. Hiperbarik Oksijen Tedavisi, tamamen kapalı bir ortam olan basınç odasında 1.4 atmosferik absolute (ATA) üzerinde basınç altına alınan hastanın, %100 oksijen (O2) soluması ile uygulanan tıbbi tedavi yöntemidir. HBOT tedavisi ile birlikte tinnitus şikayetlerinde düzelme olup olmadığını araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Yunus Emre Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları kliniğinde ani işitme kaybı ile başvuran ve HBO tedavisi planlanan 42 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 19'u kadın (%45.2), 23'ü erkektir (%54.8). HBO tedavisi öncesinde ortalama tinnitus derecesi 2.024 tedavi sonrasında ise ortalama tinnitus derecesi 1.571 olarak tespit edilmiştir. Tedavi öncesinde ve sonrasında odyolojik testler yapılarak karşılaştırılmıştır. HBO ile birlikte İşitme kaybı ve Tinnitus düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. (p˂0.0001) Çalışma da HBO tedavisi ile birlikte tinnitus derecesinde azalma olabileceği tespit edilmiştir. Bu etkiyi daha iyi ortaya koyabilmek için diğer tedavi yöntemleri kullanılarak ve daha fazla vaka sayısı ile birlikte çalışma planlanması gerekebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sudden sensorineural hearing loss (SSNHL) is defined as a hearing loss of 30 dB or more over at least three contiguous frequencies, over a period of 72 hours or less. Tinnitus is often described as a ringing in the ears, but it can also sound like roaring, hissing, or buzzing. One of the treatments which is used for SSNHL is Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT). There are many causes. Hyperbaric Oxygen Therapy is a medical treatment method applied by breathing 100% oxygen (O2) to the patient, who is pressurized over 1.4 atmospheric absolute (ATA) in a completely closed pressure chamber. This study was planned to describe if HBOT has an effect on patients with tinnitus. 42 patients with SSNHL who were planned for HBOT in Yunus Emre Government Hospital were included in the study. 45.2% percent (n:19) of patients were female and 54.8% percent (n:23) were male. Mean tinnitus levels were before HBOT 2.024 and after HBOT 1.571. Audiometric tests were compared between before and after HBOT. Results were statistically different between two groups. (p˂0.0001) In conclusion, we thought that HBOT has positive effect on patients with Tinnitus and SSNHL.