PQ4R tekniğinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerisine etkisi
The effect of the PQ4R technique on the reading comprehension ability of students with special learning disabilities
  1. Tez No: 763087
  2. Yazar: TARIK GÖZETEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; PQ4R tekniğinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerisine etkisini incelemektir. Seçilen bu amaç doğrultusunda araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde, İstanbul ilinde bulunan bir ilkokulun 4. sınıfına devam eden toplam 3 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada MEB onaylı 4. sınıf Türkçe ders kitabındaki metinler seçilerek, tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin çalışma metinlerinde okuduğunu anlama becerilerini ölçmeye yönelik 5N1K sorularıyla hazırlanan veri toplama araçları kullanılmış ve doğru cevaplarının sayısı kaydedilmiştir. Gerçekleştirilen öğretim oturumları sonrasındaki değerlendirme oturumları sonucunda PQ4R tekniğinin üç öğrencinin de okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesinde olumlu yönde etki ettiği bulunmuştur. İzleme oturumlarında toplanan verilerde de PQ4R tekniğinin öğrenciler üzerinde olumlu etkilerini koruduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları incelendiğinde PQ4R tekniğinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerisini geliştirmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the PQ4R technique on the reading comprehension ability of students with special learning disabilities. As regards to this chosen purpose, the study group of the research is composed of a total three students who reside at İstanbul and attending class at 4th grade in the fall semester of the 2022-2023 academic year. In the study, MEB approved 4th grade Turkish textbook texts were selected and the multiple probe model, one of the single-subject research methods, was used. In the research, data collection tools prepared with 5W1H questions aimed at measuring students' reading comprehension skills in study texts were used and the number of correct answers was recorded. As a result of the evaluation sessions after the teaching sessions, it was found that the PQ4R technique had a positive effect on the development of reading comprehension skills of all three students. The data collected during the monitoring sessions also showed that the PQ4R technique maintained its positive effects on students. When the findings of the research are examined, the PQ4R technique can be used to improve the reading comprehension skills of students with learning disabilities.