A case study of aesthetics of imperfection: Creating and using impulse responses of unusual spaces in the field audio mixing
Kusurlu estetik için örnek çalışma: Sıradışı alanlardan elde edilmiş tepkisel cevapların ses miksajı alanında kullanımı
  1. Tez No: 763086
  2. Yazar: GENCO K. ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bugün deneyimlediğimiz müzik, ilk ortaya çıktığında onu tanımlayan yapısından tesadüfler, farklı estetik anlayışlar ve teknolojinin bizlere müzik icra etmek için sunduğu imkanlar sayesinde genellemeden daha uzak bir hale evrimleşmiş durumdadır. Günümüz itibariyle daha gayrıresmi, daha az mükemmeliyetçi müzik anlayışları ortaya çıkmış; müzik yapıtaşları olan armoni, melodi, tını ya da motiflerin ötesine geçen bir boyut kazanmıştır. 20. yüzyılla birlikte, müzik yapabildiğimiz yeni ekipmanların ortaya çıkışı ve kulağa daha hoş gelen ürünler elde etmek adına sesi başkalaştırabileceğimiz daha fazla aracın kullanımda olması kayıt edilen müziğin ciddi anlamda değişmesine sebep olmuştur. Müzik sadece çalındığı ortamla ve çalındığı şekille sınırlı kalmayıp, nesilden nesile aktarılacak, tekrar tekrar dinlenecek, metodik olarak incelenebilecek ve her deneyimleme sonrasında başka keşiflere yol açabilecek bir ürüne evrilmiştir. Müziğin yolculuğu bununla da sınırlı kalmamış olup, yeni arayışlar ve onların yol açmış olduğu denemelerle müzik dışı unsurların da müzikleştiği bir hale bürünmüştür. Bir zamanlar gürültü olarak nitelenmiş perküsyon sesleri, ilk caz denemeleri, ilkel elektronik müzik ve elektro akustik müzik, gürültü müziği, punk, düşük çözünürlüklü müzik ve glitch müzik değişen müzik anlayışını dönemsel olarak ele geçirmiş; kusurların övüldüğü, kusurların arandığı ve kullanıldığı aktif bir deney tahtası olmuştur. Yaklaşımı tümden etkileyen bu değişiklikler her birimizin kulağının alıştığı yeni estetik anlayışlar yaratmakla birlikte, bazen de belirli türdeki müzikler için vazgeçilmez birer mihenk taşı olmuşlardır. Bu değişiklikler endüstrideki önde gelen isimlerin öncülüğünde prodüksiyon dünyasında karşılık bulmakla beraber seksenler müziğinin kendi kendine şişip sönümlenen imza davul trampeti sound'u gibi tamamıyla kaza eseri bir şekilde de ortaya çıkmış olabilmektedir. Tüm bunları gözlemlediğimiz bu süreç içerisinde, sanatsal bir değer taşıyan müziği sanata dair estetik anlayışlardan bağımsız bir şekilde değerlendirmek mümkün değildir. Estetik yaklaşım ise herhangi bir sanat formunun herhangi bir ürününün ne kadar kusurlu ya da kusursuz olduğuyla ilgilenmekten ziyade, güzelliğin kusurdan bağımsız bir şekilde gözlemlenebileceğine dayanır. Tarihsel akışta Japonya'da ortaya çıkmış ve kırık objelerin onarımla beraber kullanıma ve estetik bakış açısına yeniden sunulduğu“kintsugi”, çay üstatlarının bilinçli bir şekilde kulbunu kırarak kusurlu hale getirdikleri çay testilerinin kullanımının yaygınca göründüğü wabi-sabi anlayışı, James Joyce tarafından“Mozart gibi”denerek nitelenen George Antheil'ın Ballet Mechanique isimli eseri bu tarz bir bakış açısını desteklemektedir. Günümüze yaklaştıkça stüdyolarda, sahnelerde, kendi evlerinin rahat ortamında müzik besteleyen ve müzik prodüksiyonuyla uğraşan insan sayısında bir artış gözlemlenmektedir. Dijital ses çalışma istasyonları, dijital sesi işleyebilmek için kullanabildiğimiz araçlar ve kayıt ekipmanlarının ilerleyen teknolojiyle birlikte daha makul fiyatlarla edinilebiliyor olması müzik prodüktörü sayısının artmasına katkıda bulunmuştur. Lakin çok uzunca bir süre gerçek dünya koşullarını taklit etmeye çalışan kayıt edilmiş müzik artık daha farklı alanlara yönelmeye başlamıştır. Prodüktörler artık gerçek dünya koşullarını taklit etmek yerine müziksel ifadede daha etkili ve daha güçlü olanın peşine düşmüşlerdir. Amerika Birleşik Devletleri çıkışlı elektronik müzik ikilisi Matmos, Ultimate Care II isimli albümünde enstrüman olarak sadece bir çamaşır makinesi kullanarak müziğin içerisinde norm dışı olarak nitelenebilecek objelerin enstrümanlaştığı bir eser ortaya koyabilmiş, Xenakis ise müzik dinleme deneyiminin müzik dinlerken ortaya çıkan düşünce sürecinden bağımsız olmadığını önemle vurgulamıştır. Müzikte yüksek çözünürlüğe hayran ve onun arayışında olan bir dinleyici grubu olduğu gibi, düşük çözünürlük ve kirliliği bekleyen, hissel düzlemde bu tarz bir yaklaşıma daha yatkın bir dinleyici kitlesi de mevcuttur. Yaptıkları müziği aldıkları estetik kararlarla kusur barındıracak şekilde kurgulayan müzisyenler, bunları yaparken kayıt alanı ve koşulları, performans ve kayıt ekipmanları, gündelik hayatta kullanılan nesneler, tekrarlı kayıt gibi yollara başvurabilmektedirler. Müziklerinde kusurlu olarak değerlendirilebilecek unsurlar kullanan besteciler ve müzisyenler, bu yaklaşımlarını dinleyici kitlelerine iletmek için albüm içi notlar ve benzeri erişim araçları kullanarak, kendi yaratıcı dünyalarına bu düşük çözünürlük ve kirliliğe hayran dinleyicileri davet etmektedirler. Bu örnek çalışma özelinde ise bu estetik anlayışlar özetlenmiş ve kusurlu estetik unsuru olarak kullanılacak aracın reverbasyon olması kararlaştırılmıştır. Reverbasyon sesin doğal akışından bağımsız olarak düşünülemeyecek bir sessel süreçtir. Sesin ilk ortaya çıktığı dönemden bu yana, sadece bu amaçla tasarlanmış anekoik odalar dışında, insan kulağı hiçbir sesi mekanın etkisinden bağımsız bir şekilde duymamıştır. Dolayısıyla müziğin ortaya çıkmasıyla birlikte mekan ve müzik birbirlerinden ayrı düşünülemeyecek bir bütünselliğe kavuşmuştur. Dinlediğimiz müzikte mekan, bulunduğumuz mekanda ise müzik vardır. Mekan, müziği hem alansal hem de frekans bazında etkilemektedir. Reverbasyonun tarihsel süreci mekanın kendisinden başlayarak, dijital sesin hayatımıza girmesiyle birlikte algoritmik ve dijital bir formla devam etmektedir. Müzisyenler, prodüktörler ve besteciler çok uzunca bir süre akustik olarak manalı mekanların prodüksiyonlarda kullanıldığı bir dönemin mensuplarıyken, insanların kusurlu estetiğe olan eğilimini daha iyi anlayabilmek ve müzikte kusurluluğa erişmenin ilave bir yolunu keşfedilmek adına rastlantısal ve akustik olarak mana içermeyen objelerin birer reverbasyon aracına dönüşme süreçlerini ve projelerde kullanımını anlatan bu çalışma, kişisel deneyimler ve uzman görüşlerini birleştirecek şekilde hazırlanmıştır. Bu tez müzik prodüksiyonunda mekan ve frekans spektrumuna olan etkileri sebebiyle sıklıkla kullanılan tepkisel cevaplardan sine-sweep yöntemiyle elde edilmiş reverb'lerin kullanımına odaklanmakta; akustik nedenlerle tasarlanmamış objelerin mekan ve spektruma olan bu suni etkilerinin daha etkileyici, kusurlu bir estetik anlayışı kapsamında değerlendirilebilmesi adına detaylı bilgiler sunup bu tepkisel cevapların çoklu kanal bir kayıttaki tatbikinden bahsederek kişilerin kendi mutlu kazalarını takip etmeleri ve kendilerine ait yeni bir estetik anlayışı yaratmaları hususunda fayda sağlayabilecekleri pek çok araçtan yalnızca bir tanesi hakkında ön ayak olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Music as we experience it now moved further apart from the music that was first made in ways that the structures that once made it what it is are entangled with coincidences, different takes on the aesthetics and technological improvements on how we make it. There are now types of music that are less formal and less perfectionist . It is not only the harmony, melody, timbre or motive that make the music, but all that and more. With the additional equipment to make the music and available tools to alter the sound in order to attain a more ear-pleasing product; recorded music significantly changed in the 20th century. Most of the times, these changes created certain aesthetics that we all have become accustomed to and in some specific genres, these additions have become instrumental to define certain types of music. Whilst some of these changes were led by influential figures in the music production industry, the rest such as gated reverb in 80s music drum sound were discovered by happy accidents. Nearing today, there are more people who make and produce music in studios, on stages or at the comfort of their own homes. Digital audio workstations, digital signal processing tools, affordability of the recording gear are contributing factors of the growing numbers of music producers. Whilst the recorded music for so long tried to replicate the real world conditions, it is not so anymore. Instead of replicating the natural, people are now trying to lay out rules to make the musical product more compelling. This thesis focuses on the use of reverb through impulse responses, an effective tool that is widely used in music production in order make use of the spatial and spectral functions of spaces and objects, in a way that is is not entirely natural but may prove to be compelling enough to create a new understanding of the aesthetics of imperfection, by creating impulse responses of objects that are normally not designed for acoustic purposes through the use of sine-sweep method. Impulse responses obtained from these objects are investigated in detail for future reference to users who wish to pursue their own happy accidents and applied on a multitrack recording on a digital audio workstation for further understanding with the expert views of sound engineers.