PQ4R okuma stratejisinin ilkokul öğrencilerinin okuduğunu anlama başarılarına, okuma motivasyonlarına ve okumaya yönelik tutumlarına etkisi: Bir karma yöntem çalışması
The effect of PQ4R reading strategy on primary school students' reading comprehension achievement, reading motivation and attitudes towards reading: A mixed method study
  1. Tez No: 772980
  2. Yazar: MUCAHİT MUHAMMED HAYDARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜL ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı PQ4R okuma stratejisinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarılarına, okuma motivasyonlarına ve okumaya yönelik tutumlarına bir etkisinin olup olmadığını incelemek ve bu etkiyi verilerle ortaya koymaktır. Bu amaçla, çalışma 2021-2022 öğretim yılında Şanlıurfa ilinde bulunan bir devlet okulunun ikinci sınıfında öğrenim gören toplam 60 öğrenci üzerinde, Türkçe dersi kapsamında, sekiz haftayı kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Araştırmada deney (N:31) ve kontrol grubu (N:29) olmak üzere iki farklı grup üzerinde çalışılmıştır. Deney grubunda PQ4R okuduğunu anlama stratejisi uygulanırken, kontrol grubunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Araştırmada karma desen araştırmalarından açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, yarı deneysel desenlerden eşitlenmemiş kontrol gruplu desen kullanılarak yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak okuduğunu anlama başarı testi, okuma motivasyonu profili ölçeği, okumaya yönelik tutum ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama araçları deney ve kontrol gruplarına ön-test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise PQ4R stratejisine uygun olarak yapılan çalışmalar ile ilgili öğrenci ve öğretmen görüşleri alınmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde SPSS 26 istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, PQ4Rokuduğunu anlama stratejisinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarılarını, okuma motivasyonlarını ve okumaya yönelik tutumlarını artırmada önemli etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. PQ4R okuduğunu anlama stratejisi ilköğretim öğrencilerinin okuduğunu anlama başarılarını, okuma motivasyonlarını ve okumaya yönelik tutumlarını artırmada kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the PQ4R reading strategy has an effect on the reading comprehension achievement, reading motivation and attitudes towards reading of primary school sophomores and to reveal this effect with data. For this purpose, the study was carried out on a total of 60 students studying in the 2nd grade of a primary school Şanlıurfa in the 2021-2022 academic year, within the scope of Turkish course, covering 8 weeks. In the study, two different groups were studied, namely the experimental (N:31) and the control group (N:29). While the PQ4R reading comprehension strategy was applied in the experimental group, no study was conducted in the control group. In the research, explanatory sequential design from mixed pattern research was used. In the quantitative part of the research, it was carried out using the unequalized control group design, one of the quasi-experimental designs. Reading comprehension achievement test, reading motivation profile scale, reading attitude scale and semi-structured interview form were used as data collection tools. Data collection tools were applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test. In the qualitative part of the study, students' and teacher opinions about the studies carried out in accordance with the PQ4R strategy were taken and the experimental group was observed during the application process. SPSS 26 statistical package program was used to test the research hypotheses. At the end of the study, it was concluded that the PQ4R reading comprehension strategy had a significant effect on increasing the reading comprehension achievement, reading motivation and attitudes of the second grade primary school students. PQ4R reading comprehension strategy can be used to increase primary school students' reading comprehension achievement, reading motivation and attitudes towards reading.