Mevzuat değişikliğinin buğday ve mısır alan değişimlerine etkisinin uzaktan algılama görüntüleri ile belirlenmesi: Harran Ovası örneği
Determination the impact of legislative arrangement on wheat and corn land changes by using remote sensing images: The harran plain example
  1. Tez No: 763116
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tarımsal ürünlerin ekili alanların bilinirliği ve ürün kapasitesinin önceden tespiti tarımsal girdi ve üretim açısından oldukça önemlidir. Gıda ve sanayi sektörünün hammaddesi olan birçok bitkisel ürünün elde edilmesi ancak tarımsal üretimin çeşitliliği ile mümkündür. Ülkemizde tarımsal potansiyeli en yüksek alanlardan biri olan Harran Ovası bitkisel üretimin yoğun olduğu alanların başında gelmektedir. Son yıllarda tarım politikalarının gelişmesi ile çiftçilere verilen desteklerin çeşitlendirilmesi ve arttırılması tarımsal üretim açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada mevzuat değişikliği ile üreticinin her yıl aynı ürünü ekmesi engellenerek hem birden fazla ürünün ekilmesinde deneyim kazanmalarını hem de üretimin çeşitlendirilmesi sağlanmıştır. Mevzuat değişikliği sonrası 2019 ve 2020 yılları arasında Harran ovasında bitki deseni değişimi belirlenerek yıllar arasındaki ekili alanların değişimi belirlenmiştir. Ürün deseni değişiminin belirlenmesi için 2019 ile 2020 yılları Nisan ve Ağustos aylarının Landsat-8 uydu görüntüleri elde edilmiştir. Uydu görüntüleri ERDAS IMAGINE 2014 programında işlenmiş ve kontrollü sınıflandırma haritaları yapılmış ve toplam ne kadar alan kapladıkları belirlenmiştir. 2020 Harran ovasında mevzuat değişikliği öncesi 2019 yılında buğday 18675 ha, mısır 38575 ha ve pamuk 86643 ha iken, mevzuat değişikliği sonrası 2020 yılında buğday 81650 ha, mısır 83265 ha ve pamuk 42295 ha alan kaplamıştır. Mevzuat değişikliği sonrası üreticilerin büyük bir kısmı bu değişikliğe uymuş ve yıllar arasındaki ürün deseni değişimi bu çalışma ile net bir şekilde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The awareness of the cultivated areas of agricultural products and the pre-determination of the product capacity are very important in terms of agricultural input and production. Obtaining many plant products, which are the raw materials of the food and industrial sector, is only possible with the diversity of agricultural production. Harran Plain, which is one of the areas with the highest agricultural potential in our country, is one of the areas where plant production is intense. With the development of agricultural policies in recent years, diversifying and increasing the support given to farmers is very important in terms of agricultural production. In this study, with the change in legislation, the producer was prevented from planting the same product every year, thus enabling them to gain experience in planting more than one product and to diversify the production. After the legislative change, the change in plant pattern in the Harran plain between 2019 and 2020 was determined and the change of cultivated areas between the years was determined. In order to determine the product pattern change, Landsat-8 satellite images of April and August between 2019 and 2020 were obtained. Satellite images were processed in the ERDAS IMAGINE 2014 program and ontrolled classification maps were made and the total area they covered wasdetermined. While wheat were 18675 ha, corn 38575 ha and cotton 86643 ha in 2019 before the legislative change in the 2020 Harran plain, after the legislation change, wheat covered 81650 ha, corn 83265 ha and cotton 42295 ha in 2020. After the legislative change, most of the manufacturers complied with this change and the change in product patterns between the years was clearly revealed with thisstudy.