Bayh-dole in Turkey: How the 2017 legislation change affected university patents in Turkey?
Türkiye'de bayh-dole: 2017 mevzuat değişikliği üniversite patentlerini nasıl etkiledi?
  1. Tez No: 830580
  2. Yazar: İREM ÇORUM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, ÖĞR. GÖR. UĞUR GÜRŞAD YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
2017 yılında Türkiye Sınai Mülkiyet Kanunu üniversite patentlerindeki değişikliklerle revize edilmiştir. Bu değişiklik, 1980 yılında ABD'nin ünlü Bayh-Dole Yasası'ndan esinlenmiştir. Mevzuat, üniversite akademisyenleri ve bileşenlerinin patent başvuru süreçlerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, mevzuat değişikliğinin Türkiye'deki üniversite patentlerini olumlu yönde etkileyip etkilemediği sorusuna cevap bulmaktadır. Son olarak bu çalışma, ekonometrik yöntemler kullanılarak, Türk üniversite patentlerinin gelecekte ABD ile benzer bir yol izleyip izlemeyeceğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, mevzuat değişikliğinin Türk üniversite patentlerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ancak bu olumlu etki, yalnızca Türkiye'nin gelişmiş bölgelerinde ve belirli sektörlerde daha doğru görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In 2017, Turkey made significant revisions to its Industrial Property Law, specifically in relation to university patents. This change was inspired by the famous Bayh-Dole Act of the USA in 1980. The primary objective of these legislative changes was to streamline the patent application procedures for academics and entities within universities. This study tries to find an answer to the question of whether the change in the legislation affected university patents positively in Turkey. Additionally, employing advanced econometric techniques, the study investigates the plausibility of a trajectory resembling that of the United States for Turkish university patents in the coming years. The results show that the legislation change has positively affected Turkish university patenting. However, this positive impact appears to be more pronounced in developed regions of Turkey and specific sectors.