Bilateral, bimodal ve unilateral koklear implant kullanan pediatrik popülasyonda günlük yaşam işitsel davranış özelliklerinin incelenmesi
Analysing the specification of auditory behaviour in everyday life pediatric population used bilateral, bimodal and unilateral cochlear implant
  1. Tez No: 763159
  2. Yazar: SEVİNÇ DUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda, bilateral, bimodal ve unilateral koklear implant kullanan çocukların günlük yaşam işitsel davranış özelliklerinin incelenmesi Günlük Yaşam İşitsel Davranış Ölçeği (GYİD) kullanılarak değerlendirildi. İşitsel sözel, işitsel farkındalık, sosyal konuşma becerilerini değerlendirmek ve yaş, cinsiyet, günlük implant kullanım süresi, re/habilitasyon eğitim sürelerinin de etkilerini bu gruplar içerisinde karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmaya Ankara'daki özel özel eğitim ve re/habilitasyon merkezlerine devam eden 4-14 yaş arası bilateral, bimodal ve unilateral koklear implant kullanıcısı 66 çocuğun ebeveyni gönüllü katıldı. Ebeveynlere Kapadokya Üniversitesi Katılımcı Bilgilendirme ve Onam Formu, çocuğun yaşını, cinsiyetini, implant kullanım durumunu, re/habilitasyon eğitimi ve günlük koklear implant kullanım süresini içeren Veri Toplama Formu ile GYİD Ölçeği uygulandı. Ebeveynlerden çocuğunun son bir haftadaki işitsel durumunu en iyi tarifleyen ifadeyi işaretlemeleri istendi. Çalışmanın sonucunda GYİD ölçek puanları arasında farklılıklar bulundu.
Özet (Çeviri)
In our study, the daily living auditory behavior characteristics of children using bilateral, bimodal and unilateral cochlear implants were evaluated using the Auditory Behaviour in Everyday Life (ABEL) scale. It was aimed to evaluate auditory verbal, auditory awareness, social speaking skills and to compare the effects of age, gender, daily implant usage time, and re/habilitation training periods among these groups. Parents of 66 children with bilateral, bimodal and unilateral cochlear implants aged 4-14 years attending private special education and re/habilitation centers in Ankara voluntarily participated in the study. The Cappadocia University Participant Information and Consent Form, the Data Collection Form including the child's age, gender, implant use status, re/habilitation training and daily cochlear implant usage time, and GYID Scale were applied to the parents. Parents were asked to mark the statement that best described their child's auditory condition in the last week. As a result of the study, differences were found between GYID scale scores.