Comparative study on explicit integration algorithms for structural dynamics
Yapısal dinamik problemleri için belirtik entegrasyon algoritmaları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 763178
  2. Yazar: DİLARA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapısal dinamik problemlerini çözmek için kullanılan geleneksel belirtik entegrasyon algoritmaları, yüksek frekans modlarının varlığında kararlılık gereksinimlerini karşılamak için çok küçük zaman adımları gerektirebilir. Zaman adımlarının çok küçük olması gerekliliği, çözüm süresinin tolere edilebilir sınırın üzerine çıkmasına neden olabilir. Bu çalışmada, literatürde bulunan üç farklı belirtik entegrasyon algoritmaları kararlılık, doğruluk ve çalışma süresi açısından karşılaştırılmıştır. İncelenen yöntemler; iki aşamalı bir entegrasyon algoritması, bir kütle modifikasyon yöntemi ve koşulsuz olarak kararlı bir belirtik algoritmadır. İncelenen her bir algoritmanın başarımı, bu çalışma için MATLAB yazılımı kullanılarak geliştirilmiş bir zaman tanım alanı analiz programında uygulanarak ve çeşitli dinamik problemler çözülerek tartışılmıştır. Elde edilen çözümler, referans çözümleme için seçilmiş olan Newmark belirtik entegrasyon algoritması ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conventional explicit integration algorithms used to solve structural dynamic problems may require too small time increments to satisfy the stability requirements in the presence of high-frequency modes. The requirement to have a too small time increment can cause extending the solution time above the tolerable limit. In this study, three different explicit integration algorithms found in the literature are compared in terms of stability, accuracy, and run-time. The examined integration methods are a two-step integration algorithm, a mass scaling method, and an unconditionally stable explicit algorithm. The performance of each algorithm has been discussed by implementing them in MATLAB and solving various structural dynamic problems. Obtained results are then compared with the solutions of Newmark's explicit integration algorithm, which is considered the reference solution method.