30-84 aylık çocuklar arasında kekemelik yaygınlığı, sıklığı ve kendiliğinden iyileşme oranının anne görüşlerine göre incelenmesi
Examination of the prevalence, frequency and spontaneous recovery rate of stuttering among children aged 30-84 months, according to the opinions of the mother
- Tez No: 692708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı 30-84 ay aralığındaki çocuklarda kekemelik yaygınlık, sıklık ve kendiliğinden iyileşme oranlarının belirlenmesi, aynı zamanda kekeleyenler ile kekelemeyenler arasındaki çeşitli değişkenler açısından farklılıkların (genetik, çevre, mizaç, çocuğun kekemeliğe ilişkin farkındalığı, ebeveyn endişesi) ve kendiliğinden iyileşenler ile kekemeliği halen devam edenler arasındaki çeşitli değişkenler açısından farklılıkların (genetik, çevre, mizaç, çocuğun kekemeliğe ilişkin farkındalığı, ebeveyn endişesi) ortaya konması amaçlanmaktadır. Araştırmanın katılımcıları 30-84 ay aralığında çocuğu olan 536 anneden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılmak üzere sorumlu araştırmacı tarafından ilgili alanyazın taraması sonucu oluşturulan 'Erken Çocukluk Kekemeliği Anketi', online olarak uygulanacaktır. Anket 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çocuğa ilişkin; yaş, cinsiyet, anneye ilişkin; yaş, meslek, aileye ilişkin; yaşadığı il, aile yapısı gibi demografik özelliklere yönelik bilgi toplamayı sağlayacak 10 sorudan, ikinci bölüm çocuğun genel gelişimine ve dil konuşma gelişimine ilişkin ve dil ve konuşma bozukluğu olan akrabası olup olmadığını belirlemeye yönelik 9 sorudan oluşmaktadır. Anketin üçüncü bölümü kekemeliği halen devam eden çocuklara yönelik 20 soruyu, dördüncü bölüm ise kekemeliği kendiliğinden geçen çocuklara yönelik 21 soruyu içermektedir. Soruların cevap kategorileri her bölüm için farklılaşmaktadır. Yapılan bu çalışmada çocukların %90,8'i hiç kekemelik durumu yaşamazken; %9,2'si konuşmaya başladığı günden bugüne birkaç günde olsa kekemelik durumu yaşamıştır. Kekemelik durumu yaşayan çocukların %5,8'inin kekemeliği kendiliğinden iyileşmiştir, %3,4'ünün ise kekemeliği halen devam etmektedir. Kekeleyen çocukların %63,3'ünün kekemelik durumu kendiliğinden iyileşirken, %36,7'sinin kekemelik durumu devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prevalence, incidence and spontaneous recovery rates of stuttering in children aged 30-84 months, as well as to determine the differences between stutterers and non-stutterers in terms of various variables (genetics, environment, temperament, child's awareness of stuttering, parental anxiety), and self-healing and stuttering still exist. It is aimed to reveal the differences in terms of various variables (genetics, environment, temperament, awareness of the child about stuttering, parental anxiety) among those who continue. The participants of the study consisted of 536 mothers with children between 30-84 months old. The 'Early Childhood Stuttering Questionnaire', which was created as a result of the literature review by the principal researcher to be used in the research, will be administered online. The survey consists of 4 parts. The first part is about the child; age, gender, maternal; pertaining to age, occupation, family; The second part consists of 10 questions that will provide information about demographic characteristics such as the province where he lives and his family structure, and the second part consists of 9 questions about the child's general development and language-speech development and to determine whether he has a relative with language and speech disorders. The third part of the questionnaire includes 20 questions for children who still stutter, and the fourth part includes 21 questions for children who stutter spontaneously. The answer categories of the questions differ for each section. In this study, while 90.8% of the children did not experience any stuttering; 9.2% of them have experienced stuttering in a few days since they started to speak. The stuttering of 5.8% of the children who experienced stuttering recovered spontaneously, and 3.4% of them still continue to stutter. While 63.3% of stuttering children recover spontaneously, 36.7% of them continue to stutter.