Çöp konteynerlerinin çevreye olan mikrobiyolojik katkısı
The microbiological contribution of garbage containers to the environment
- Tez No: 763204
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tez çalışmasında, yollardan toplanan örneklerde saptanan bakterilerin çöp konteynerlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Numuneler çöp konteynerlerinin önünden başlayarak yol boyunca ticari keçeler vasıtasıyla 2021 yılının Şubat-Mart ve Kasım-Aralık ayları arasında haftalık olarak toplanmıştır. Keçeler laboratuvar ortamına alınmış ve bakteri sayısı (toplam bakteri, toplam koliform, fekal koliform ve Salmonella-Shigella) ile ortamdan toplanan bakterilerin komşu birleştirme yöntemi ile akrabalık ilişkileri incelenmiştir. Konteynerin çevresine düzenli aralıklarla yerleştirilen keçelerdeki bakteri sayısının en fazla çöp konteyneri önünde olduğu tespit edilmiştir. Konteynerdan uzaklaştıkça bakteri sayısının azaldığı saptanmıştır. Çöp konteynerlarının dezenfektan ile yıkanmasının bakteri sayısını ve çöpten bakteri yayılmasını azalttığı tespit edilmiştir. Yolların temizlik amacıyla deterjan/dezenfektan içermeyen su ile yıkanmasının, bakterilerin taşınmasını teşvik ettiği ve beklenenin aksine keçelerde bakteri sayısında artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Toplanan örneklerde koliform E. coli, fekal E. coli, Bacillus, Salmonella, Pseudomonas, Advenella, Franconibacter, Ochrobactrum, Enterobacter ve Klebsiella cinsi bakteriler bulunmuştur. Yapılan filogenetik çalışmalar çöp konteynerleri ile yoldan alınan bakteri örneklerinin aynı kökenden gelen bakteri olma olasılığının yüksek olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, it was aimed to determine whether the bacteria detected in the samples collected from the roads originate from the garbage containers. Samples were collected weekly between February-March and November-December 2021 by means of commercial felts along the road, starting in front of the garbage containers. The felts were taken to the laboratory environment and the number of bacteria (total bacteria, total coliform, fecal coliform and Salmonella-Shigella) and the relationship of the bacteria collected from the environment were examined by the neighbor joining method. It has been determined that the highest number of bacteria in the felts placed around the container at regular intervals is in front of the garbage container. It was found that the number of bacteria decreased with distance from the container. It has been determined that washing the garbage containers with disinfectant reduces the number of bacteria and the spread of bacteria from the garbage. It has been determined that washing the roads with water that does not contain detergent/disinfectant for cleaning purposes encourages the transport of bacteria and, contrary to expectations, causes an increase in the number of bacteria in the felts. Coliform E. coli, fecal E. coli, Bacillus, Salmonella, Pseudomonas, Advenella, Franconibacter, Ochrobactrum, Enterobacter and Klebsiella bacteria were found in the collected samples. Phylogenetic studies have shown that bacteria samples taken from garbage containers and from the road are highly likely to be bacteria from the same origin.