Çöp konteynerlerinden atık toplama işleminde metazsezgisel yöntemler kullanılarak optimum güzergah tespiti
Determination of the optimal route using meta-heuristic methods of garbage containers in garbage collection process
  1. Tez No: 438635
  2. Yazar: MUSTAFA ALTIOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Zamanımızda enerji kaynakları hızla tükenmektedir. Özellikle petrol gibi rezervleri bitme tehlikesinde olan yenilenemez kaynaklar için, ortaya çıkan problemlerde kaynakların optimizasyonu çok daha önemli bir hale gelmiştir. Konya şehrinin birçok bölgesinde kapasitesi 500kg a varan yeraltı katı atık konteynerleri kullanılmaktadır. Bu konteynerlerden katı atıklar toplanırken belirli bir güzergâh takip edilememektedir. Bu sebepten dolayı gereğinden çok daha fazla yol kat edilmekte, dolayısıyla çok daha fazla yakıt tüketilmektedir. Bu çalışmada karınca kolonisi ve genetik optimizasyon algoritmaları Konya Selçuklu ilçesine bağlı Kosova ve Sancak mahallelerinin bir bölümünün çöplerini toplamada en iyi rotayı hesaplamak için kullanılmıştır. İlgili mahallenin çöpleri bir araç tarafından toplanmaktadır. Bu çalışma yapılırken, araçların kapasiteleri temel alınmış ve ilgili alan altı adet bölgeye ayrılmıştır. Bu altı bölge için mesafe matrisleri çıkarılmıştır. İlk iş olarak karınca kolonisi ve genetik algoritmaları, gezgin satıcı problem örneklerinden biri olan berlin52 veri setine uygulanmıştır. Daha sonra bu iki algoritmanın performansları değerlendirilmiştir. Altı parçaya ayrılan mahallenin, her bölgesi için gerçekte kullanılan rotalar, karınca kolonisinin ve genetik algoritmanın bulduğu rotalar çizilmiştir. Aynı zamanda bu rotalar tablo halinde gösterilmiştir. Finalde, gerçekte kullanılan ve hesaplanan rotalar karşılaştırılmıştır. Öneri bölümünde ise bu çalışmanın daha verimli olması için planlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time it is exhausted quickly of energy resources. Especially for the danger of non-renewable resources such as last reserves of oil, resulting in the optimization of resources it has become a much more important problem. Up to 500 kg underground waste containers are used in Konya. While the solid waste collected from these containers can not be followed defined route. Because of an optimum route ise never calculated, it cost much more fuel and time consuption. In this study, ant colony and genetic algorithm optimizations are used to calculate the best route of garbage collection process in a small part of Sancak and Kosova quarters in Selçuklu/Konya. The neighborhood's garbage is collected by a vehicle. This work is being performed, based on the capacities of vehicles and related areas are divided into six regions. It was created distance matrix for six regions. First job ant colony and genetic algorithms were applied to the data set berlin52. Berlin52 is one of the libraries of the traveling salesman problem. Then the performance of the two algorithms are evaluated. The reason is that between containers in the neighborhood that is the best route is unknown. For each region; route used by the driver, route of the ant colony and genetic algorithms route are drawn. Finals were compared actually used and calculated routes. In the proposal part of this work is made plan for to be more efficient.