COVID-19 pandemisi sürecinde hastanemizde şiddetli akut solunum yolu tutulumu nedeniyle yatışı olan hastaların laboratuvar ve klinik parametrelerinin sağkalıma etkisi
The effect of laboratory and clinical parameters on survival of patients which was installed due to severe acute respiratory involvement in OUR hospital during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 763205
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA EMEL ERYÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi tüm dünyayı etkilemeye devam etmektedir. Yoğun çalışma ortamında servislere yatışı yapılan hastaların triajı önem kazanmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız SARİ (Şiddetli akut solunum yolu infeksiyonları) servisine yatışı yapılan COVID-19 hastalarının yatış anındaki laboratuvar ve solunum parametrelerinin entübasyona ve sağkalıma etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak dizayn edildi. Bu amaçla, hastanemiz SARİ servislerinde yatmakta olan on sekiz yaş üzeri ve COVID-19 PCR testi pozitif olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmamıza medyan yaşı 60 (min-max 20-95) olan 53 hasta (36 erkek 17 kadın) dahil edildi. Servis gözlemi sürecinde 8 hastaya HFNC( yüksek akımlı nazal kanül), 1hastaya NIMV(noninvaziv mekanik ventilasyon) uygulandı, 12 hasta entübe oldu. 18 hastanın yoğun bakım ihtiyacı gelişti. Takip ve tedaviler sonrasında 14 (%26.4) hasta hayatını kaybetti. Laboratuvar sonuçlarına bakıldığında hastaların lenfosit sayılarının ve yüzdelerinin ölen hastalarda hayatta kalan hastalara göre anlamlı derecede düşük olduğu görüldü. Hastaların yatış anında bakılan ROX indekslerinin medyan değerinin, ölen hastalarda hayatta kalan hastalara göre (3.93 vs 10.08 p=0.0006) anlamlı olarak düşük olduğu saptandı. Ayrıca entübe olan hastalar ile entübasyon gerekliliği oluşmayan hastaların ROX indeksleri kıyaslandığında (3.93 vs 9.39 p=0.0018) entübe olan hastaların ROX indekslerinin anlamlı olarak düşük olduğu görüldü. Entübasyonu öngörmek için yapılan ROC analizinde ROX indeksi için AUC değeri %80.48 olarak bulundu. ROX indeksi için 2.97 kestirim değerinin spesifitesi %91.43, sensitivitesi %41.67, correctly classified %78.72, pozitif LR 4.861, negatif LR 0.6380 olarak hesaplandı. Sonuçlar: COVID-19 nedeniyle SARİ servisine yatan hastaların servise geliş anlarında hesaplanan ROX indeks değerinin entübasyonu ve mortaliteyi öngördüğü bulunmuştur. Yoğun pandemi şartlarında bu indeks yüksek riskli hastayı öngörmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim:The COVID-19 pandemic continues to affect the whole world.The triage of patients who are hospitalized in services in an intensive worl environment becomes important. Our aim in this study is to investigate the effects of laboratory and respiratory parameters on intubation and survival of COVID-19 patients admitted to the SARI (severe acute respiratory infections) service. Method: Our study was designed retrospectively. Fort his purpose, patients who were hospitalized in the SARI services of our hospital over the age of eighteen and with positive COVID-19 PCR test were included in the study. Result: 53 patients (36 males, 17 females) with a median age of 60 (min-max 20-95) were included in our study. During the ward observation period, HFNC was applied to 8 patients, NIMV was applied to 1 patient, and 12 patients were intubated. 18 patients developed the need for intensive care. After the follow-up and treatments, 14 (%26.4) patients died. When the laboratory results were examined, it was seen that the lymphocyte counts and percantages of the patients were significantly lower in the patients who died compared to the patients who survived. It was found that the median ROX indexes of the patients at the time of hospitalization was significantly lower in the patients who died compared to the surviving patients (3.93 vs 10.08 p=0.0006). In addition, when the ROX indexes of the patients who were intubated and the patients who did not require intubation were compared (3.93 vs 9.39 p=0.0018), it was seen that the ROX indexes of the intubated patients were significantly lower. In the ROC analysis performed to predict intubation, the AUC value fort he ROX index was found to be %80.48. The specificity of the 2.97 cut-off value fort he ROX index was %91.43, sensitivity %41.67, correctly classified %78.72, positive LR 4.861, negative LR 0.6380. Conclusions: It has been found that the ROX index value calculated at the time of admission to the service of patients hospitalized in the SARI service due to COVID19 predicts intubation and mortality. Under intensive pandemic comditions, this index can be used to predict high risk patients.