6 haftalık spor tırmanış temel eğitiminin çocukların seçilmiş bazı fiziksel parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 6 WEEKS of sport climbing basic training on some selected physical parameters of children
  1. Tez No: 763240
  2. Yazar: İREM SELEN KAFALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hızla yaygınlaşan ve 2016 yılında olimpik spor dalları arasına kabul edilen, aynı zamanda 2017 yılı itibari ile okul spor dalları arasına da alınan spor tırmanış branşının 6 haftalık temel eğitim uygulamasının 6-8 yaş aralığındaki çocukların bazı parametreler üzerine etkileri incelendi. Araştırma gurubu, Nevşehir ilinde 6-8 yaş aralığında 27 çocuktan oluşmaktadır. Gönüllüler deney ( 6kız 7 erkek toplam 13) ve kontrol (6 kız 8 erkek toplam 14) gurubu olarak 2 gruba ayrıldı. Deney gurubuna 6 hafta boyunca haftada 3 gün min 60 max 90 dk'lık spor tırmanış temel eğitimi uygulanmıştır. Kontrol gurubu ise herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmadı. 6 haftalık spor tırmanış temel eğitiminin başlamasından önceki hafta ve bitiminden sonraki hafta içerisinde, boy, vücut ağırlığı, statik denge, genel vücut esnekliği, üst beden dayanıklılığı, ince motor beceri, patlayıcı kuvvet, el-göz koordinasyonu, maksimum kavrama kuvveti, maksimum kuvvet üretim hızı oranı ve çeviklik testleri/ölçümleri uygulandı. Elde edilen verilerin analizinde 2 etkileşimli ve 3 etkileşimli karışık dizayn ANOVA analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of sports climbing basic training program on selected parameters of children aged 6-8 was investigated. Sport climbing, which was accepted among the olympic sports branches in 2016 and among the school sports branches as of 2017, is rapidly becoming widespread in our country as well as in the world. The research group consists of 27 children between the ages of 6 and 8 in Nevşehir. Volunteers were divided into 2 groups as experimental (6 girls 7 boys total 13) and control (6 girls 8 boys total 14) groups. Sport climbing basic training was given to the experimental group for at least 60 minutes and at most 90 minutes, 3 days a week for 6 weeks. The control group did not participate in any physical activity during this period. Children's height, body weight, static balance, general body flexibility, upper body endurance, fine motor skills, explosive strength, hand-eye coordination, maximum grip force, rate of maximum grip force production speed and agility measurements were made in the week before the start of the 6-week sport climbing basic training and in the week after the end. In the analysis of the obtained data, 2-interaction and 3-interaction mixed design ANOVA analysis were used.