6 haftalık life kinetik antrenmanlarının genç yüzücülerde reaksiyon zamanı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 6-E-WEEK life kinetic training on reaction time in young swimmers
  1. Tez No: 809303
  2. Yazar: SERDAR ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, 6 haftalık life kinetik antrenmanlarının genç yüzücülerde reaksiyon zamanı üzerine etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Deneysel araştırma modelinden yararlanılan bu araştırmaya, en az 2 yıl spor yaşı olan 22 gönüllü erkek sporcu katılmış ve katılımcılar antrenman ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna haftada 3 gün yüzme antrenmanı uygulanmış, deney grubuna ise haftada 3 gün yüzme antrenmanlarının yanı sıra life kinetik antrenmanı uygulaması yapmıştır. Araştırmada katılımcıların antropometrik ölçümleri sonrası (vücut ağırlığı ve boy uzunluğu), 6 hafta öncesi ve sonrası olmak üzere reaksiyon zamanı (işitsel ve görsel) ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunlukları için grafiksel yaklaşımlar ve normallik testlerinden (Kolmogorov-Smirnov - Shapiro-Wilk test) yararlanılmıştır. Ölçümlerdeki, 'Normallik Test' sonuçlarına göre ölçümlerin büyük bir bölümünde normal dağılım varsayımın bozulduğu görüldüğünden, aynı grup üzerinde iki farklı zamanda yapılan ölçümler arası karşılaştırmalar parametrik olmayan Wilcoxon testi, bağımsız gruplardaki farklılığın incelenmesi amacıyla da Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of a 6-week Life Kinetik training program on reaction time in young swimmers. The research utilized an experimental research design, with 22 male volunteers who had a minimum of 2 years of sports experience participating in the study. The participants were divided into two groups: the training group and the control group. The control group received swimming training three days a week, while the experimental group received Life Kinetik training in addition to the swimming training. Anthropometric measurements (body weight and height) were taken for all participants, and reaction time measurements (auditory and visual) were collected before and after the 6-week period. SPSS version 22 was used for data analysis. Graphical approaches and normality tests (Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests) were employed to assess the normal distribution of the data. Due to the violation of the assumption of normality for most of the measurements based on the results of the normality tests, non-parametric Wilcoxon test was used for within-group comparisons of measurements at two different time points, and the Mann-Whitney U test was employed to examine differences between independent groups.