Editöryal tasarımlarda tipografi ve illüstrasyon
Typography and illustration in editorial designs
  1. Tez No: 763264
  2. Yazar: ZEYNEP TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN HİLMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Grafik tasarım biriminin içindeki her öğeyi tanımak ve bilmek bu mesleğin gereklilikleri arasında yer almaktadır. İllüstrasyon ve tipografi alanı başlı başına bir sanat dalıdır ve bu sanat dalları hayatın her alanında kullanılmaktadır. Dergi, gazete gibi süreli yayınlarda sıklıkla kullanılan illüstrasyon ve tipografi alanları, özellikle sanayi devriminden sonra teknolojinin de gelişmesiyle multidisipliner bir yapı oluşturarak editöryal tasarım kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu kavram illüstrasyon ve tipografi öğelerini bünyesinde birleştirerek, giderek büyüyen bir sanat dalı haline gelmiş ve iletişimin önemli bir dalı olmuştur. Basılı ürünlerde özgün ve doğru kullanılan illüstrasyon ve tipografi tasarımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu basılı ürünlerin arasında ilk akla gelen dergi, gazete ve kitaplardır. Özellikle gazete ve dergilerde kullanılan illüstrasyon ve tipografi tasarımlarının; kullanılan metnin yanında, görselliği arttırarak dikkat çekmesi ve akılda kalıcılığı sağlaması önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırmada öncelikle problemin durumu, amacı, sınırlılıkları ve yöntemi ele alınmıştır. Daha sonra kavramsal çerçevede ele alınıp, araştırmaların sonucunda dergi ve gazetelerde kullanılan illüstrasyon ve tipografi tasarımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recognizing and knowing every element in the graphic design unit is among the requirements of this profession. Illustration and typography is an art in themselves, and these arts are used in all areas of life. The fields of illustration and typography, frequently used in magazines and newspapers, have created a multidisciplinary structure with the development of technology, especially after the industrial revolution, and demonstrated the concept of editorial design. This concept has become a growing branch of art and a significant branch of communication by combining the elements of illustration and typography. Unique and precisely used illustrations and typography designs are needed in printed products. The first printed products that come to mind are magazines, newspapers, and books. Illustration and typography designs are used especially in newspapers and magazines; In addition to the text used, it has a significant place in increasing the visuality, attracting attention, and ensuring retention. In this study, first of all, the problem's situation, purpose, limitations, and method will be discussed. Then, it will be handled in a conceptual framework, and as a result of the research, the illustration and typography designs used in magazines and newspapers will be examined.