Tanınmış marka kriterleri ve elektronik deliller ile ilişkisi
Well-known mark criterias and relation to electronic evidences
- Tez No: 763281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Marka bir teşebbüse ait mal ve hizmetleri diğer teşebbüse ait mal ve hizmetlerden ayırt etmeye yarayan işarettir. Tanınmış marka ise dinamik bir kavram olup keskin ve net sınırlar ile bu kavramı tanımlamak mümkün olmasa da genel kabule göre toplumda belirli bir bilinirlik seviyesine ulaşmış olan markalar tanınmış marka olarak adlandırılmaktadır. Tanınmış markalar standart markalardan daha güçlü bir korumaya sahiptirler. Bu güçlü korumadan yararlanılması için her şeyden önce markanın tanınmış marka olduğunun ispatı gereklidir. Markanın tanınmış marka statüsünde olduğunun ispatı için WIPO tarafından tavsiye niteliğinde yayınlanmış olan kriterler bulunmakla birlikte, markanın tanınmışlığına işaret eden her şey delil olarak kullanılabilecektir. İnternetin günlük ve ticari hayatta kullanımının artmasının bir sonucu olarak, elektronik veriler ve elektronik delillerin kullanımı da artmış olup hukuki açıdan elektronik delillerin incelenmesi önem kazanmıştır. Markanın tanınmış olup olmadığı vakıasının ispatı bakımından elektronik deliller yargılamada sıklıkla kullanılmaktadır. Markanın tanınmış marka olduğunun tespiti ile, marka sahibi tanınmış markadan kaynaklanan güçlü korumaya sahip olacak ve ticari hayatta gerçekleşmesi muhtemel ihlallere karşı tanınmış marka korumasının gücü ile mücadele edebilecektir.
Özet (Çeviri)
A trademark is a sign that distinguishes the goods and services of one enterprise from those of another enterprise. On the other hand, Well-known brand is a dynamic concept and although it is not possible to define this concept with sharp and clear boundaries; according to the general acceptance, brands that have reached a certain level of awareness in the society are called well-known brands. Well-known brands have stronger protection than standard brands. In order to benefit from this strong protection, first of all, it is necessary to prove that the brand is a well-known brand. Even if there are criteria published by WIPO as a recommendation to prove that the brand is in the status of a well-known brand, anything that points to the well-known brand can be used as evidence. As a result of the increase in the use of the Internet in daily and commercial life, the use of electronic data and electronic evidence has also increased. Therefore, the examination of electronic evidence has gained importance in legal terms. Electronic evidence is frequently used in the proceedings in order to prove whether the trademark is well-known or not. With the determination of the trademark as a well-known trademark, the trademark owner will have strong protection arising from the well-known trademark and will be able to fight against possible violations in commercial life with the strength of the well-known trademark protection.