1-4 yaş arasındaki tipik gelişim gösteren ve down sendromlu çocukların pragmatik dil becerilerinin incelenmesi
Investigation of pragmatic language skills of 1-4 YEARS old children with DOWN syndrome and typical development
  1. Tez No: 763282
  2. Yazar: AYBÜKE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1374
Özet
Bu araştırmada erken çocuklukta dilin pragmatik profilinin değerlendirilmesine yönelik çalışılmıştır, tipik gelişim ve Down sendromlu çocukların profilleri karşılaştırılmıştır. Nitel araştırma desenindeki bu çalışmaya, 30 Down sendromlu ve 30 tipik gelişim gösteren 1-4 yaş arası çocuğun ebeveyni katılmıştır. Araştırmanın verileri Tezel tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan "Okul Öncesi Çocuklarda Günlük İletişim Becerilerinin Pragmatik Profili' çocuk ve aile bilgilerinin kısaca yer aldığı profilin standart kayıt formu ve Tezel (2015) tarafından hazırlanan anne baba ve aile yapısı hakkında bilgi edinmeye yönelik Aile Bilgi Formu kullanılmıştır. Yüzdelik dağılımların belirlenmesinde frekans analizi kullanılmıştır. Tipik gelişim gösteren ve Down sendromlu çocukların davranışlarının yüzdelik dağılımlarının arasında anlamlı düzeyde farklılık olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Ki-Kare (x2 ) analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, Down sendromlu çocukların pragmatik dil yetersizlikleri, tipik gelişim gösteren çocuklara göre daha fazladır. İletişimi başlatma ve cevap vermede tipik gelişim gösteren çocuklar, iletişimde sözel ifadeler ve kelimeleri daha çok kullanırken, Down sendromlu çocuklarda ağlama, hırçınlık, kızgınlık ve öfke davranışları belirgindir. Başlatılan bir etkileşimi sürdürmede tipik gelişim gösteren çocuklar konuşmaya ses ve sözcüklerle katılma davranışını Down sendromlu çocuklara göre daha yüksek oranda gösterir. Etkileşimli sohbetlere ilişkin değerlendirmelerde de tipik gelişim gösteren çocuklar önderliği alma ve devam etmek isteme davranışlarını Down sendromlu çocuklara göre daha yüksek oranda yaparken Down sendromlu çocuklar ise çabucak ilgisini kaybetme ve ebeveynleri tarafından yönlendirilme zorunluluğu durumlarını tipik gelişim gösteren çocuklara göre daha yüksek oranda yaşamaktadır. Down sendromlu çocuklar ebeveynler, bakıcı veya öğretmen, aile dostları ve diğer çocuklarla konuşmaktan tipik gelişim gösteren çocuklara göre daha yüksek oranda hoşlanmaktadır. Çocukların iletişimkurmaya açık olduğu zamanların yüzdelik dağılımları gelişim durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Down sendromlu çocuklar ve tipik gelişim gösteren çocuklar pragmatik profilleri arasında benzerlik ve farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the pragmatic profile of language in early childhood was studied, and the profiles of children with typical development and Down syndrome were compared. Parents of 30 children (1-4 years old) with Down syndrome and 30 typically developing children participated in this qualitative study. The Standard Registration Form from the“Pragmatic Profile of Daily Communication Skills in Preschool Children”, which was adapted into Turkish by Tezel and briefly includes child and family information, and the Family Information Form prepared by Tezel (2015) to obtain information about the parents and family structure were used as data collection tools. Frequency analysis was used to determine the percentage distributions. Chi-square (x2) analysis was applied to determine whether there was a significant difference between the percentage distributions of the behaviors of children with typical development and Down Syndrome. As a result of this study, it was determined that pragmatic language deficiencies of children with Down syndrome were more common than children with typical development. In terms of initiating communication and responding to communication, it was determined that children with typical development used verbal expressions and words more during communication while children with Down syndrome had distinctive crying, irritability, anger, and rage behaviors. In terms of sustaining an initiated interaction, it was determined that children with typical development demonstrated the behavior of participating in communication with sounds and words at a higher rate than children with Down syndrome. In terms of the evaluations of interactive conversations, it was determined that children with typical development exhibited the behaviors of taking the lead and wanting to continue at a higher rate than children with Down syndrome while children with Down syndrome experienced a rapid loss of interest and the need to be directed by their parents at a higher rate than children with tipik development. Children with Down syndrome were found to be more likely to enjoy talking to parents, caregivers or teachers, family friends, and other children than children with typical development. It was also determined that the percentage distribution of the times when children were open to communication did not differ statistically significantly according to their developmental status. There were similarities and differences between the pragmatic profiles of children with Down syndrome and typically developing children.