Gerçekçi matematik eğitimine yönelik öğretmen algıları: Ölçek geliştirme çalışması
Teacher perceptions for realistic mathematics education: A scale development study
  1. Tez No: 763280
  2. Yazar: DENİZ GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde matematik eğitiminin daha kaliteli hale gelmesi için matematik eğitiminde farklı yaklaşımlar araştırma konuları olmuştur. Bu yeni yaklaşım, bireylerin üst düzey becerilerini arttırmaları, kalıcı öğrenme ve istenen hedeflere ulaşabilmek adına önemlidir. Hollanda' da matematik eğitim ve öğretiminde ihtiyaç duyulan reform hareketi sonucunda Hollandalı matematikçi ve eğitimci Hans Freudenthal tarafından temeli atılan ve Freudenthal Enstitüsü tarafından geliştirilen Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) günümüze kadar devam eden matematik eğitiminin etkili öğrenmesinde katkısı olan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım dünyanın birçok ülkesinde kabul görüp uygulamalı olarak derslerde kullanılmaktadır. Yapılan literatür taramasında GME destekli ders etkinliklerine yönelik bir çok araştırmaya rastlanmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda GME destekli eğitimin, matematik öğretiminde olumlu sonuçlar elde edildiği görülmektedir. Fakat öğretmenlerin bu yaklaşıma yönelik görüş veya algılarına dair herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Araştırmanın amacı, Gerçekçi Matematik Eğitimi'ne yönelik öğretmen algılarının cinsiyet ve kıdem değişkenlerine göre incelemektir. Bu kapsamda araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde görev yapmakta olan 239 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma olup, tarama modeli bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından oluşturulan“Matematik Öğretmenlerin Gerçekçi Matematik Eğitimine Yönelik Algılarının İncelenmesi”ölçeği kullanılmıştır. Ölçek hazırlamanın ilk aşaması için literatür taraması yapılıp, sonucunda 44 maddeden oluşan bir havuz oluşturulmuştur. Kapsam geçerliliği adına 6 alan uzman görüşü alınmış olup madde sayısı 38'e düşürülmüş ve 207 matematik öğretmenine uygulanmıştır. Elde edilen verilere Açımlayıcı Faktör (AFA) analizi uygulanmış olup sonuçlara göre 23 maddelik ölçek oluşturulmuştur. Bu ölçek 239 matematik öğretmenine uygulanıp elde edilen veriler ise Doğrulayıcı Faktör Analizine (DFA) tabi tutulmuştur. Gerekli analizler yapılması için SPSS22 ve AMOS programları kullanılmıştır. Yapılan analizin sonucuna göre; GME' ne yönelik algılarının cinsiyet değişkenine göre,“GME'nin öğrenci performansı üzerindeki etkileri”boyutunda anlamlı fark olduğu ve kadın öğretmenlerin algı düzeyinin erkeklerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüş olup diğer boyutlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. GME'ne yönelik öğretmenlerin algılarının kıdem derecesine göre,“GME'nin öğrenci performansı üzerindeki etkileri”boyutunda anlamlı fark olduğu ve bu anlamlı farklılığın 0- 5 yıl kıdem derecesine sahip olanların lehine olduğu, 0- 5 yıl kıdem derecesine sahip öğretmenlerin GME' nin öğrenci performansı üzerindeki etkilerindeki algı düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüş olup diğer boyutlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, different approaches in mathematics education have become research topics in order to improve the quality of mathematics education. This new approach is important for individuals to increase their high level skills, permanent learning and achieving desired goals. Realistic Mathematics Education ( RME ) which was founded by the Dutch mathematician and educator Hans Freudenthal as a result of the reform movement needed in mathematics education in the Netherlands and developed by the Freudenthal Institute, is an approach that continues until today and contributes to the effective learning of mathematics education. This approach is accepted and practiced in many countries around the world. In literature review, there are many studies on RME supported activities. As a result of these studies, it is seen that RME supported education has achieved positive results in mathematics teaching. However, there aren't any studies on teachers' views on Realistic Mathematics Education according to gender and seniority variables. The aim of this study is to analyze mathematics teachers' views on Realistic Mathematics Education according to gender and seniority variables. In this context, the sample group of the research consists of 239 mathematics teachers working in different provinces of Turkey. The research is quantitative research and it is a scanning model study. As a data collection tool, the“Investigation of Mathematics Teachers' Perceptions of Realistic Mathematics Education”scale wich was created by the researcher was used. Fort he first stage of scale preparation, a literature review was made and a question pool of 44 scale items was created. For the content validity, 6 expert opinions were taken, the number of scale items was reduced to 38 and the scale was applied to 207 mathematics teacher. Exploratory Factor Analysis (EFA) was applied to the obtained data and according to the results, a 23-item scale was created. This scale was applied to 239 mathematics teachers and the obtained data were subjected to Confirmatory Factor Analysis (CFA). SPSS22 and AMOS programs were used for the necessary analyses. According to the results of the analysis; it was observed that there is a significant difference in the dimension of“Effect of RME on student performance”according to the gender variable of views on RME and the perception level of female teachers was found to be significantly higher than that male teachers. No significant difference was found in other dimensions. According to the seniority level of teachers' views on RME, there was a significant difference in the dimension of“the effect of RME on student performance”. This significant difference was in favor of teachers with 0-5 years of seniority. Teachers with 0-5 years of seniority were found to have a higher level of perception on the effects of RME on student performance. No significant difference was found in other dimensions.