Çağdaş sanatta mizahın inşası ve hafiflik
Levity and the construction of humor in contemporary art
  1. Tez No: 763310
  2. Yazar: MELDA YARAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. YASEMİN NUR ERKALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
1960 sonrası sanatından günümüze kadar mizah, hafiflik ve kahkaha kavramlarının kullanım şekillerini araştıran bu metinde, mizahın tarihsel sürecine odaklanarak, geçmişteki ve günümüzdeki algılanış biçimlerinden bahsedilmiştir. Gülmenin tarihsel süreci incelenmiş, filozoflar tarafından yorumlanma şekilleri ve bakış açıları irdelenmiştir. Mizahla bağlantılı, Çağdaş Sanat ile birlikte gelişmiş ve görünürlük kazanmış hafiflik, ironi, absürt, alay gibi kavramlar çeşitli başlıklar halinde incelenerek örneklerle açıklanmıştır. Fluxus, Dada, Kavramsal Sanat ve Çağdaş Sanat gibi farklı akımlardan sanatçıların mizahı ele alış biçimleri araştırılarak hafiflik ile olan ilişkileri sorgulanmıştır. Eserlerdeki eleştirelliğin temelleri irdelenerek, sanatçıların toplumsal ve kültürel olaylardan etkileniş biçimleri incelenmiştir. Eserlerdeki mizah unsurları tüm bu bağlamlarla birlikte sanatçıların farklı üretim dilleri geliştirmelerini sağlamıştır. Metnin hedefi bu anlamda eserler üzerinden mizahın ayrıntılı bir biçimde ne kadar farklı şekillerde kullanılabileceğini araştırmak ve Çağdaş Sanatta mizahın çok yönlülüğünü incelemek olmuştur. Sonuç bölümü ise mizahın, kendi üretim dilimi oluşturmamdaki etkilerine ve çalışmalarımda hangi yöntemlerle varlık gösterdiğine dair örnek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this paper, which explores how and in what way the concepts of humor, levity and laughter are used from the post-1960 art to the present, focusing on the historical process of humor, its past conceptions are mentioned. The historical process of laughter has been examined, the ways in which it has been interpreted by philosophers and their perspectives have been examined. The concepts of levity and sincerity, which are related to humor, developed and become visible with Contemporary Art, are examined and explained with various examples. The ways in which artists from different movements such as Fluxus, Dada, Conceptual Art and Contemporary Art handle humor were investigated and their relations with the context of levity were questioned. By examining the foundations of criticism in the works, the ways in which the artists were affected by social and cultural events were examined. The humor elements in the works, together with all these contexts, enabled the artists to develop different production languages. In this sense, the aim of the paper is to investigate in detail how humor can be used in different ways through works and to examine the versatility of humor in Contemporary Art. In the conclusion part, it is an answer to the problem of how and in what way humor is included in works produced in different techniques, its effects on creating a creative language and the relations of humor with different subjects.