Türkiye'de Suriyeli olmak: Bireysel ırkçılık deneyimleri ve kurumsal ırkçılık tehlikesi
Being a Syrian in Turkey: Individual experiences of racism and risk of institutional racism
- Tez No: 763314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR ALADAĞ GÖRENTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Zorunlu göç ile Türkiye'ye gelen Suriyeli göçmenler, kendilerini ötekileştiren tutum ve geniş toplumdan dışlayan pratikler ile karşılaşmaktadır. Bu çalışma, ''diğeri''ni oluşturan ve olumsuzlayan ırkçılığın yeni formları ve genişleyen perspektifi içerisinde Suriyeli göçmenlerin ''Suriyeli'' kimliği ile deneyimlediği ayrımcı pratiklerin yerini sorgulamıştır. Bu bağlamda, çalışmada, öncelikle öznesinin göçmen kimliği olduğu son çalışmalarda kültürel (yeni) ırkçılık olarak tanımlanan olgunun teorik bilgisi referans alınarak ''Suriyeli'' kimliğinin söylemde ve eylemde sorunsallaştırmış bir kimlik olarak inşa edildiği tespit edilir. Sonrasında ise, Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerin söylemde ve eylemde maruz kaldığı ötekileştirme, dışlanma ve ayrımcı pratiklerin,Carmichael ve Hamilton'un bireysel ve kurumsal ırkçılık ayrımını referans alarak bireysel ırkçılık olduğu tanısında bulunur. Suriyeli göçmenler, hukuki statülerinin belirsiz olması, çalışma, barınma, eğitim gibi haklara erişimde çeşitli zorluklar ve sorunlar yaşamaları nedeniyle dezavantajlı ve kırılgan bir yaşamı sürdürmektedirler. Bu açıdan çalışmanın bir diğer odak noktası, bu sorunları kurumsal ırkçılığa yönelik tehlikenin unsurları olarak analiz etmektir. Bu kırılganlığın nesiller arasında sürdürülebilir olma riski ile kurumsallaşabileceğine dikkat çekmektedir. Bu açıdan çalışma, Suriyeli göçmenler için kurumsal ırkçılık olgusunu var olduğu tespiti ile değil tehlike olduğu bulgusu ile değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The Syrian migrants arriving in Turkey often experience attitudes that marginalise them and exclude them from the Turkish society. The present study attempts at assessing these attitudes while comparing them with the phenomenon described in recent works as 'cultural racism'. Here it is shown that the 'Syrians' are construed today in Turkey as an essentially problematic group. Secondly, the study describes the phenomena of marginalisation and exclusion, as well as the discriminatory practices to which the Syrian migrants are exposed, as a case of 'individual racism' with reference to the distinction proposed by Stokely Carmichael and Charles V. Hamilton between individual and institutional forms of racism. The Syrian migrants' legal status in Turkey still remains undetermined, they experience difficulties with the access to housing,jobs and education,thus mostly leading a disadvantaged and fragile life. The thesis compares aspects of the migrants' fragility with the phenomenon qualified by Carmichael and Hamilton as 'institutional racism'. It is suggested that the persistence of the migrants' fragile conditions of life is fraught if their causes are not healed, may be transmitted to the generations of the migrants' children born in Turkey. It may not be ruled out that fragile life may become institutionalised.