Ekoeleştiri odağında Ethem Baran anlatısı
Ethem Baran narrator in the focus of ecocritical
  1. Tez No: 763313
  2. Yazar: KÜBRA KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı Amerika'da ortaya çıkıp yaygınlaşan ekoeleştiri kuramının Türk edebiyatında ve Ethem Baran'ın eserlerinde nasıl ele alındığını incelemektir. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri dışında dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Ethem Baran'ın hayatı ve edebi kişiliği üzerinde durularak eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde dünya edebiyatında ekoeleştirinin ortaya çıkışı ve kuram hakkında yapılan çeşitli tanımlara yer verilerek kuramın alt dalları açıklanmıştır. Ayrıca bölümde modern çağ ve kentleşmenin beraberinde getirdiği çevre sorunları örneklerden hareketle gösterilmiştir. Çevre sorunlarını göz önüne çıkarmak adına edebiyat ve sanat alanında yapılan çeşitli çalışmalar da bu bölümde yer almıştır. Üçüncü bölümde doğa kavramının Türk edebiyatındaki öneminden yola çıkarak ekoeleştiri kuramının etkisi hakkında bilgiler verilmiş ve doğayı korumaya yönelik yapılan yazınsal çalışmalardan söz edilmiştir. Dördüncü bölümde ise çalışmaya konu olan Ethem Baran'ın hikâye ve romanları ekoeleştirel bakış açısıyla mercek altına alınarak bu eserlerde doğa kavramı üzerinde durulmuş ve çevreci eleştiri kuramı ışığında altında yazarın çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how the theory of ecocriticism, which emerged and became widespread in America, is handled in Turkish literature and in the works of Ethem Baran. The study consists of four parts apart from the introduction and conclusion parts. In the first part, Ethem Baran's life and literary personality are emphasized and information about his works is given. In the second part, the emergence of ecocriticism in world literature and various definitions about the theory are given and the sub-branches of the theory are explained. In addition, the environmental problems brought about by the modern age and urbanization are shown with examples. Various studies in the field of literature and art in order to bring environmental problems into account are also included in this section. In the third chapter, based on the importance of the concept of nature in Turkish literature, information about the effect of ecocriticism theory is given and literary studies aimed at protecting nature are mentioned. In the fourth chapter, Ethem Baran's stories and novels, which are the subject of the study, are examined from an ecocritical point of view, the concept of nature in these works is emphasized and the author's works are examined in the light of environmental criticism theory.