Navlun sözleşmesinde konteyner bekleme ve gecikme parasından sorumluluk
Liability of the container demurrage and detention moneys in freight agreement
- Tez No: 763319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AĞSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Konteynerin deniz yolu taşımacılığında kullanılması, taşımacılık sektöründe önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu değişim, bir takım sorunların da çözümlenmesini gerekli kılmıştır. Bunlardan bir tanesi de konteyner bekleme ve gecikme parasına ilişkindir. Her ne kadar çalışma konumuz konteyner bekleme ve gecikme parasına odaklanmış olsa da konteyner tedariğinin taşıma sözleşmesi ile ilişkisi ve konteynerin geminin parçası sayılıp sayılmayacağı konuları da konteyner bekleme ve gecikme parasının çözümlenmesinde önemli hususlardır. Çalışmanın ilk bölümünde konteynerin ulusal ve uluslararası alandaki tanımı ortaya konulmaya çalışılmış devamında konteyner kullanımının tarihi ile beraberinde getirdiği kullanım yararları ve konteynerin gemi ile olan ilişkisine yer verilmiş, ardından taşıyan ile yükle ilgili arasındaki konteyner tedariki ilişkisi irdelenmiştir. Bu kapsamda konteyner tedariğinin taşıma sözleşmesi kapsamında bir yan yükümlülük olduğu ve doktrindeki ilk çalışmalarda her ne kadar geminin bir parçası kabul edilse de aslında gemiden bağımsız değerlendirilmesi gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın esas konusunu ise ikinci bölümde yer alan konteyner bekleme ve gecikme parası oluşturmaktadır. Bu bölümde bahse konu kavramların doktrin ve uygulamadaki çeşitli adlandırılmaları ile hukuki nitelikleri ve bu kapsamda uygulanabilecek kurallar hem doktrindeki görüşler hem de ulusal ve uluslararası mahkeme kararları ışığında ele alınmıştır ve konteyner bekleme parasının gerçek olmayan ceza koşulu; konteyner gecikme parasının ise genellikle cezai şart veya götürü tazminat niteliğinde olabileceği sonuçlarına varılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise taşıyanın bahse konu alacaklarına ilişkin söz konusu olabilecek sınırlar irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler Konteyner, Konteyner Tedariki, Konteyner Beklemesi, Gecikmesi, Konteyner Bekleme(demuraj) Parası, Konteyner Gecikme(detention) Parası, Serbest Zaman
Özet (Çeviri)
The use of the container in maritime transport has led to significant changes in the transport sector. However, this change necessitated the resolution of some problems. One of these problems is related to container demurrage and detention money. Although our study focus is on container demurrage and detention money, the relationship between the container supply and the transport contract and whether the container will be considered a part of the ship are also important issues in resolving the container demurrage and detention price. In the first part of the study, the definition of the container in the national and international area has been tried to be revealed, and then the history of the usage of the container, the benefits of this usage and the relationship of the container with the ship have been mentioned. Then, the container supply relationship between the carrier and the charterer has examined. In this scope, it was tried to be revealed that the supply of containers is a side liability within the scope of the transport contract and that it should actually be considered independently from the ship. The main subject of the study is the container detention and demurrage money in the second part. In this section, the terminology of the mentioned concepts in doctrine and practice, their legal characters and the rules that can be applied in this context are discussed in the light of both the views in the doctrine and national and international court decisions. It has concluded that the container demurrage money could be a specific penal clause and the container detention money could be a penal clause or lump sum indemnity. In the third part of the study, the possible legal limits regarding the receivables of the carrier have examined. Keywords Container, Carrier, Demurrage, Detention, Free Time, Maritime, Charterer