The formatıon of natıonal ıdentıtıes ın the Ottoman Empıre: The Albanıan case 1878-1912
Osmanlı İmparatorluğu'nda ulusal kimliklerin oluşumu: Arnavut örneği 1878-1912
  1. Tez No: 763320
  2. Yazar: ATDHE THAÇI
  3. Danışmanlar: DR. TUTOR MEMBER OF İBRAHİM VEHBİ BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ernest Gellner, Benedict Anderson, Anthony D. Smith, Eric Hobsbawm vb. gibi modern milliyetçilik teorisyenlerinin ve akademisyenlerinin vardıkları sonuç, bir ulusun inşa sürecinin nasıl gerçekleştiğine dairdir. Bu teoriler, olayları anlatmak için yaşananların anlatısının ötesine geçer; savaşları veya siyasi hareketleri, daha ileri giderler ve yazılarımda 'Ulusal Kimlik İnşasının Yörüngesi' olarak adlandırdığım ulus inşası süreci hakkında daha ayrıntılı gerçekleri analiz ederler. Görünen o ki, Milliyetçilik Milliyetçiliğe, yani Milletin bir“izm”veya bir ideolojiye dönüşmeden önce, çoğunlukla o milletin entelijansiyasının yazılarını ve entelektüel çabalarını içeren belirli bir süreçten geçiyor. Bu yazılar çoğunlukla 'Biz kimiz?' veya 'Ben kimim?', 'Nereden geliyorum/biz nereden geliyoruz?', 'Bizi diğerlerinden farklı kılan nedir? bu aslında milletlerine bir tür benzersizlik kazandırmaya çalışıyor. Bu yörüngenin bir kısmı, belirli bir ulusun veya insanların daha iyi bir esenliğe sahip olduğu bir dönem olan bir ideolojik 'Altın Çağ' için tarihte arama çabaları olan 'Geçmişin Arkeolojisi' olarak adlandırdığım tezimde budur. Dostlar ve düşmanlar vs. gibi kahramanlar ve düşmanlar içermelidir. Bu entelektüel hareketlerde görünen şey, Yunan milliyetçiliği için Megali İdea ya da Sırp milliyetçiliği Nacertanije için olduğu gibi, geleceğe siyasi bir platform sunma çabalarıdır. Tezimde şu konuyu ele alıyorum: Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Ulus İnşası süreçlerinin Yörüngesini bu modern teoriler bağlamında analiz edebilir miyiz? Evet, Osmanlı'da Milliyetçilik ile ilgili çok yazı var ama esas olarak başta söylediğimiz gibi 'Milliyetçilik' için, benim yazdığım bir ayrım olan 'Milli Kimlik' oluşum süreciyle ilgili değil. Bu sorunun cevabını vermek için Osmanlı İmparatorluğu'ndaki belirli bir vakayı analiz etmeyi seçtim: Arnavut vakası. Arnavut aydınlarından Şemseddin Sami Frashëri, Pashko Vasa, Naim Frashëri vb. gibi farklı ilk yazı kaynakları seçtim ve bunları Ernest Gellner, Benedict Anderson, Anthony D. Smith ve Eric Hobsbawm tarafından yazılan teoriler bağlamında analiz edeceğim.
Özet (Çeviri)
Modern theorists and scholars of nationalism, like Ernest Gellner, Benedict Anderson, Anthony D. Smith, and Eric Hobsbawm, have concluded how the nation-building process happens. These theories go beyond the narrative of what happened, as to say the events, battles, or political movements; they go further and analyze more detailed facts about the process of nation-building, which here, we call as 'Trajectory of National Identity Building.' It appears that before nationalism becomes Nationalism, as is to say before a nation becomes an 'ism' or an ideology, it goes through a specific process, which mainly includes writings and intellectual efforts from that particular nation's intelligentsia. These writings mostly try to give answers to the questions of 'Who are we?' or 'Who am I?', 'Where do I/We come from?', 'What makes us different from others?', and other questions like that try to give their nation a kind of uniqueness. Part of this trajectory is what I call in this thesis 'The Archaeology of the Past', which is the efforts of searching history for an ideological 'Golden Age'. During this period, that particular nation or people had better well-being, which should contain heroes and foes, such as friends and enemies. What is apparent in these intellectual movements is their efforts to present a political platform for the future, as was the Megali Idea for Greek nationalism or as it was Nacertanija for Serbian nationalism. In this thesis, we will be addressing the question: Can we analyze the trajectory of nation-building processes in the Ottoman Empire within the context of these modern theories? Yes, there are many writings about nationalism in the Ottoman Empire. Still, they are mainly for 'Nationalism' as we said in the beginning, not about the 'National Identity formation process', a distinction I write about. To answer this question, we have chosen to analyze a specific case in the Ottoman Empire: and that is the Albanian case. We have chosen different first sources of writings from the Albanian intelligentsia, such as Semseddin Sami Frashëri, Pashko Vasa, and Naim Frashëri. We will analyze them from the context of theories written by Ernest Gellner, Benedict Anderson, Anthony D. Smith, and Eric Hobsbawm.