Gazetecilikte yeni içerik formatları: Haber oyunları okuma pratikleri üzerine bir inceleme
A study on reading practices of new content formats in journalism newsgames
- Tez No: 763329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler çevrimiçi gazetecilik anlayışında bazı değişimlere sebep olmuştur. Basılı yayınları geride bırakarak büyümeye devam eden çevrimiçi gazetecilik sektörü, yeni içerik formatlarının ortaya çıktığı bir alan olagelmiştir. Yaşanan teknolojik değişimler çerçevesinde çevrimiçi gazetecilik alanında yayınlanan haberler zamanla sosyal medya platformları, interaktif ses ve video uygulamaları, video oyunları gibi dijital araçlardan etkilenmiştir. Çevrimiçi gazetecilik türünde yayınlanan sesli, canlı ya da fotoğraf haberler kamuoyu tarafından takip edilmektedir. Toplumun haber alma ve okuma faaliyetlerinde sıkça tercih ettiği görülen çevrimiçi gazeteciliği, günümüz dijital dönüşüm dinamikleri bağlamında ele almak önem kazanmıştır. Çevrimiçi gazetecilik sektöründe yeni nesil bir içerik formatı olan“haberoyunlar”okuyucunun duygusal ve zihinsel süreçlerini gözlemlemek için merceğe alınmıştır. Araştırmada, okuyucunun haber okuma pratikleri üzerinde etkisini incelemek amacıyla nitel bir yöntem kullanılmıştır. Görüşmeciler ile yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler 5 adet araştırma sorusu üzerinden betimlenerek yorumlanmıştır. Araştırmanın örneklemi,“amaçlı örneklem”tekniğiyle belirlenmiştir. Araştırmanın amacına göre en uygun yanıtı verebilecek sosyal medya ve internet kullanan, çevrimiçi haber okuyan 20 – 30 yaş arasındaki kişiler ile görüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developments in communication technologies have caused some changes in online journalism. The growing online journalism industry has been an area where new content formats are emerging. Online newspaper news has been influenced by digital tools such as social media platforms, interactive audio, and video applications, and video games over time. Audio, live or photographic news published in online journalism is followed by the public. It has become important to consider online journalism, which is seen as frequently preferred by society in news and reading activities, in the context of today's digital transformation dynamics.“Newsgames”, a new generation content format in the online journalism industry, has been studied to observe the emotional and mental processes of the reader. In the research, a qualitative method was used to examine the effect of the reader on news reading practices. Face-to-face interviews were conducted with the interviewers using a semi-structured questionnaire. The data were collected and interpreted by describing them through five research questions. The study sample was determined by the“purposive sampling”technique. The young population who use social media and the internet and read online news, who can give the most appropriate answer according to the purpose of the research, was interviewed.