Farklı punktum stenozu etiyolojilerinde uygulanan tedavi protokollerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of the treatment protocols applied in different etiologies of punctum stenosis
- Tez No: 763350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AKKAYA TURHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DERİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı punktum stenoz tiplerinde tıkanıklığın altında yatan patofizyoloji göz önünde bulundurularak farklı tedavi yaklaşımlarının etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya farklı punktum stenoz tanısı almış ve tedavi uygulanmış 41 hastanın 72 gözü dahil edildi. Membranöz tip punktum stenozuna yönelik medikal tedavi alan hastalar; topikal siklosporin uygulanan 13 hastanın 23 gözü Grup Siklosporin ve topikal steroid uygulanan 14 hastanın 25 gözü Grup Steroid olarak iki gruba ayrıldı. Yarık ve pinpoint tip punktum stenozuna yönelik girişimsel tedavi alan hastalar; punktoplasti uygulanan 7 hastanın 12 gözü Grup Punktoplasti ve delikli punktum tıkaç uygulanan 7 hastanın 12 gözü Grup Tıkaç olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalardan tedavi öncesi, 1., 3., 6., ve 9. aylarda Munk skoru, floresein boya kaybolma testi (FBKT), gözyaşı menisküs yüksekliğibiyomikroskopi (GMY-Bio), gözyaşı menisküs yüksekliği-anterior segment optik koherens tomografi (GMY-OKT), gözyaşı menisküs yüzey alanı-anterior segment optik koherens tomografi (GMYA-OKT) ve punktum açıklığı-anterior segment optik koherens tomografi (Punktum-OKT) ölçümleri alındı. Değerlendirilen parametrelere ek olarak, belirlenen sübjektif ve objektif olarak tam başarı, kısmi başarı ve başarısızlık kriterlerine göre tedavilerin etkinlikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları 54,5 ± 13,5 yıl idi. Çalışma gruplarındaki cinsiyet dağılımı benzerdi (p>0,05). Tedavi öncesine göre değerlendirildiğinde Siklosporin ve Steroid gruplarının takiplerinde; Munk skoru (tedavi öncesi ve 9. ay sırasıyla; 3,43 ± 1,04 ve 1,05 ± 1,68 p0,05). Takiplerin sonunda Siklosporin ve Steroid gruplarındaki subjektif; tam başarı oranları (sırasıyla, %63,2 ile %44,4 p=0,254), kısmi başarı oranları (sırasıyla, %78,9 ile %77,8 p=0,931) ve başarısızlık oranları (sırasıyla, %15,8 ile %11,1 p=0,677) kıyaslandığında iki grup arasında fark görülmedi. Takiplerin sonunda Siklosporin ve Steroid gruplarındaki objektif; tam başarı oranları (sırasıyla, %36,8 ile %22,2 p=0,331), kısmi başarı oranları (sırasıyla, %68,4 ile %61,1 p=0,642) ve başarısızlık oranları (sırasıyla, %31,6 ile %23,5 p=0,590) kıyaslandığında iki grup arasında fark görülmedi. Tedavi öncesine göre değerlendirildiğinde Punktoplasti ve Tıkaç gruplarında, Munk skoru (tedavi öncesi ve 6. ay sırasıyla, 4,08 ± 1,24 ve 2,43 ± 2,15 p=0,017; 3,33 ± 1,33 ve 1,82 ± 1,47 p=0,043) takiplerde azalma gösterdi ve Punktum-OKT'de (tedavi öncesi ve 6. ay sırasıyla, 370,42 ± 139,43 ve 818,14 ± 200,25 p=0,001; 306,17 ± 68,77 ve 585,00 ± 106,91 p0,05). Gruplar arası kıyaslamalarda; 1. ve 6. ayda FBKT değeri Tıkaç grubunda daha fazla azalırken (Punktoplasti ve Tıkaç sırasıyla 1. ay; 1,20 ± 0,92 ve 0,36 ± 0,50 p=0,030; 6. ay; 1,14 ± 0,90 ve 0,27 ± 0,47 p=0,030); 6. ayda Punktoplasti grubunda GMY-Bio daha düşük ölçüldü (Punktoplasti ve Tıkaç sırasıyla; 0,38 ± 0,07 ve 0,52 ± 0,12 p=0,022), diğer ölçümlerde anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Takiplerin sonunda Punktoplasti ve Tıkaç gruplarındaki subjektif; tam başarı oranları (sırasıyla, %28,6 ile %27,3 p=0,952), kısmi başarı oranları (sırasıyla, %71,4 ile %45,5 p=0,280) ve başarısızlık oranları (sırasıyla, %28,6 ile %0 p=0,060) kıyaslandığında iki grup arasında fark görülmedi. Takiplerin sonunda Punktoplasti ve Tıkaç gruplarındaki objektif; tam başarı oranları (sırasıyla, %28,6 ile %72,7 p=0,066), kısmi başarı oranları (sırasıyla, %57,1 ile %54,5 p=0,914) ve başarısızlık oranları (sırasıyla, %42,9 ile %9,1 p=0,093) kıyaslandığında iki grup arasında fark görülmedi. Sonuç: Membranöz tip punktum stenozunun tedavisinde topikal siklosporin ve topikal steroid tedavisinin benzer etkinlikte olduğu görülürken, Punktoplasti ve Tıkaç gruplarında benzer punktum açıklığının elde edildiği ve tüm tedavi gruplarında objektif ve subjektif başarı kriterlerini sağlayan parametrelerde düzelme olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMeLER: Punktum stenozu, siklosporin, steroid, punktoplasti, delikli punktum tıkaç
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to evaluate the efficacy of different treatment approaches in punctal stenosis types, considering the underlying pathophysiology of the obstruction. Method: This retrospective study included 72 eyes of 41 patients with different punctal stenosis types and treatments accordingly. Patients receiving medical treatment for membranous type punctal stenosis divided into two groups: 23 eyes of 13 patients who received topical cyclosporine as Group Cyclosporine and 25 eyes of 14 patients who received topical steroids as Group Steroid. In addition, patients receiving interventional treatment for slit and pinpoint type punctal stenosis; Twelve eyes of 7 patients who underwent punctoplasty were included in the study as Group Punctoplasty, and 12 eyes of 7 patients who underwent perforated punctal plug as Group Plug. For all patients, Munk score, fluorescein dye disappearance test (FDDT), tear meniscus height-biomicroscopy (TMH-Bio), tear meniscus height-anterior segment optical coherence tomography (TMH-OCT), tear meniscus surface areaanterior segment optical coherence tomography (TMA-OCT) and anterior segment optical coherence tomography measurements of the punctal opening (Punctum-OCT) parameters were taken at pre-treatment and 1, 3, 6, and 9 months after treatment. In addition to the evaluated parameters, the efficacy of the treatments was compared according to the determined subjective and objective criteria of complete success, partial success, and failure. Results: The mean age of the patients included in the study was 54.5 ± 13.5 years. Gender distribution in the study groups was similar (p>0.05). When evaluated according to pre-treatment parameters, in Cyclosporine and Steroid groups, Munk score (Pretreatment and at 9th month, 3.43 ± 1.04 and 1.05 ± 1.68 p0.05). There was no significant difference between Cyclosporine and Steroid groups, regarding subjective; complete success rates (63.2% and 44.4% p=0.254, respectively), partial success rates (78.9% and 77.8% p=0.931, respectively) and failure rates (15.8% and 11.1% p=0.677, respectively) at the end of follow-ups. There was no significant difference between Cyclosporine and Steroid groups, regarding objective; complete success rates (36.8% and 22.2% p=0.331, respectively), partial success rates (68.4% and 61.1% p=0.642, respectively) and failure rates (31.6% and 23.5% p=0.590, respectively) at the end of follow-ups. When evaluated in comparison to pre-treatment parameters, a significant decrease was observed in Munk score (Pretreatment and at 6th month, 4.08 ± 1.24 and 2.43 ± 2.15 p=0.017; 3.33 ± 1.33 and 1.82 ± 1.47 p=0.043, respectively) and a significant increase was observed in Punctum-OCT (Pretreatment and at 6th month, 370.42 ± 139.43 and 818.14 ± 200.25 p=0.001; 306.17 ± 68.77 ve 585.00 ± 106.91 p0.05). In between group comparisons; FDDT vii parameter was found to be significantly lower at 1st and 6th month in Plug group (Punctoplasty and Plug; 1st month, 1.20 ± 0.92 and 0.36 ± 0.50 p=0.030; 6th month, 1.14 ± 0.90 and 0.27 ± 0.47 p=0.030, respectively), while TMH-Bio (Punctoplasty and Plug; 0.38 ± 0.07 and 0.52 ± 0.12 p=0.022, respectively) parameter was found to be significantly less at 6th month in Punctoplasty group. No significant difference was found in other measurements (p>0.05). There was no significant difference between Punctoplasty and Plug groups, regarding subjective; complete success rates (28.6% and 27.3% p=0.952, respectively), partial success rates (71.4% and 45.5% p=0.280, respectively) and failure rates (28.6% and 0% p=0.060, respectively) at the end of follow-ups. There was no significant difference between Punctoplasty and Plug groups, regarding objective; complete success rates (28.6% and 72.7% p=0.066, respectively), partial success rates (57.1% and 54.5% p=0.914, respectively) and failure rates (42.9% and 9.1% p=0.093, respectively) at the end of follow-ups. Conclusion: Topical cyclosporine and topical steroid treatment were similarly effective in the treatment of inflammatory punctal stenosis. Also it was observed that similar punctal patency was achieved in the Punctoplasty and Plug groups, and there was an improvement in the parameters that met the objective and subjective success criteria in all treatment groups. KEYWORDS: Punctal stenosis, cyclosporine, steroid, punctoplasty, perforated punctal plug