COVİD-19' un koku alma fonksiyonu ve koku ile ilişkili yaşam kalitesine etkisi ve yeme davranışı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of COVİD-19's impact on odor function and odor-related quality of life and its relationship with eating behavior
- Tez No: 763370
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: COVİD-19 hastalığı geçiren kişiler hastalık sırasında ve sonrasında koku ve tat bozuklukları deneyimlemektedirler. Bu çalışmada; COVID-19'un, hastalığı geçirmiş kişilerde koku alma fonksiyonu ve koku ile ilişkili yaşam kalitesine etkisinin ve yeme davranışı ile ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne Ocak-Mayıs 2022 tarihleri arasında herhangi bir sebeple başvuran 18 yaş ve üzeri hastalardan son 2-6 ay içerisinde COVİD-19 geçirmiş, tanı konmuş yeme ve beslenme bozukluğu olmayan ve çalışmaya dahil etme kriterlerine uyanlar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu, Koku Alma Fonksiyonu ve Koku İle İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği (ASOF) ve Hollanda Yeme Davranış Anketi (HYDA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: People with COVID-19 disease experience smell and taste disorders during and after the illness. In this study; it was aimed to evaluate the effect of COVID-19 on olfactory function and odor-related quality of life in people who have had the disease, and its relationship with eating behavior. Methods: This study was planned as a single-center, prospective and analytical study. This study conducted with patients aged 18 and over who applied to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic for any reason between January and May 2022, those who had COVID-19 in the last 2-6 months, who had no diagnosed eating and nutritional disorders and who met the inclusion criteria. To obtain the data; the Patient Information Form, Olfactory Function and Smell-Related Quality of Life Scale (ASOF), and Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ) were used. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data.