Genç erişkinlerde kafein kullanım özelliklerinin internet bağımlılığı ve uyku kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between caffeine use characteristics and internet addiction and sleep quality in young adults
- Tez No: 763371
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Kafeinin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olmakla birlikte fazla kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; genç erişkinlerde kafein kullanım özelliklerinin araştırılarak internet bağımlılığı ve uyku kalitesi ile ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli ve tanımlayıcı ilişki arayıcı bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne Nisan-Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuran 19-35 yaş arası ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 218 hasta ile gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, genel sağlık durumu, kafein tüketimi, alınan günlük ortalama kafein miktarları ve internet kullanımına ilişkin bilgileri Hasta Bilgi Formu ile sorgulandı. Kafein kullanım bozukluğu Kafein Kullanım Bozukluğu Ölçeği (KKBÖ) ile, internet bağımlılığı Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF) ile ve uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Although caffeine has positive effects on human health, its excessive use can lead to various health problems. The study aimed to examine the characteristics of caffeine use in young adults and its relationship with internet addiction and sleep quality. Method: This study was planned as a single-center and descriptive correlational study. The study was conducted with 218 patients aged 19-35 years who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between April-August, 2022 and met the inclusion criteria. The participants' sociodemographic data, general health status, caffeine consumption, daily average caffeine intake and information on internet use were questioned using the Patient Information Form. Caffeine use disorder was evaluated with the Caffeine Use Disorder Questionnaire (CUDQ), internet addiction was evaluated with the Young's Internet Addiction Test-Short Form (YIAT-SF), and sleep quality was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI).